Quantcast
Channel: Trening – TRČANJE.rs
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

Trening snage s osmehom na licu

$
0
0

Nekada mi se činilo da je mnogo lakše otići u teretanu i odraditi jedan spartanski trening nego shvatiti zašto se, kako i kada radi. E pa eto, da bi vam bilo malo lakše, pokušala sam na jednom mestu da objedinim i pojednostavim glavne komponente treninga snage.

Izbor vežbi

Vežbe koje birate moraju da pogađaju onaj deo tela (mišiće) koji želite da unapredite (Duh!). Ako ste dovoljno upoznati sa mišićnim grupama i anatomskim karakteristikama mišića, pritom znate da brzina izvođenja kao i promena ugla prave razliku – jasno vam je da je broj vežbi gotovo neograničen. Eto prostora za malo kreativnosti sa vaše strane!

  • Velike mišićne grupe: grudi, leđa i noge
  • Male mišićne grupe: ramena, biceps, triceps i trbušnjaci

Ono što vi treba da znate kada se radi o izboru vežbi je da se one mogu podeliti na:

  • Primarne i
  • Pomoćne.

Primarne vežbe su one koje uključuju mišiće koje zovemo primarnim, glavnim pokretačima – uglavnom velike mišićne grupe – npr. leg press, bench press, nabačaj od kolena do grudi (hang clean) itd.

Pomoćne vežbe se u velikoj većini slučajeva odnose na jednu mišićnu grupu koja pomaže primarnim pokretačima. Npr. triceps potisak, biceps pregib.

Takođe, vežbe možemo podeliti i na:

  • Strukturne i
  • Specifične/ciljne.

U strukturne vežbe spadaju one koje angažuju celo telo i zahtevaju koordinisanu aktivnost nekoliko mišićnih grupa. Nabačaj, mrtvo dizanje i čučanj su tipični predstavnici.

Postoje i strukturne vežbe koje ne zahvataju celo telo, ali uključuju više zglobova i mišićnih grupa. To su tzv. višezglobne vežbe (povlačenje na lat mašini).

Specifične/ciljne vežbe izoluju jednu mišićnu grupu i to su na primer nožna ekstenzija i nožni pregib.

Prednost strukturnih i višezglobnih vežbi je u tome što:

  • Aktiviraju celo telo;
  • Angažuju i nervnu komponentu (duže vremena je potrebno kako bi se savladale i koordinacijski su kompleksnije);
  • Bolja hormonska aktivacija u organizmu;
  • Veći energetski zahtevi, ubrzavanje metabolizma;
  • Ušteda vremena samim tim što ne morate raditi svaku grupu zasebno.

I naravno – ne zaboravite da menjate vežbe, makar to bio samo ugao. Mišići se brzo naviknu na određeni pokret i opterećenje i prestanu da reaguju onako kako mi to želimo.

Redosled vežbi

Postoji određena logika kojom se vežbe izvode. Ona se zasniva na energetskim potrebama i koordinacijskim zahtevima vežbe. U treningu snage to bi trebalo da znači – od težeg ka lakšem. Evo glavnih smernica:

  • Radite veće mišićne grupe pre manjih;
  • Prvo radite višezglobne, pa onda jednozglobne vežbe;
  • Kada radite celo telo, na smenu radite vežbe guranja i vučenja (guranje: grudi, ramena; vučenje: leđa, biceps);
  • Kada radite celo telo takođe smenjujte i vežbe za gornji i donji deo tela;
  • Prvo radite vežbe za one mišićne partije koje smatrate slabijim i želite da unapredite, a potom na onim jačim;
  • Vežbe Olimpijskog dizanja uvek se rade pre drugih vežbi snage ili jednozglobnih vežbi;
  • Intenzivnije vežbe uradite pre onih manje intenzivnih (ovo posebno važi ako radite više vežbi zaredom).

Opterećenje

Kada govorimo o opterećenju u treningu snage mislimo na broj ponavljanja. On se izražava kao RM ili %RM. RM (repetition maximum) – ponavljajući maksimum – je teret koji se može podići izvestan broj puta do otkaza. Tako je na primer težina koju možemo da podignemo ne više od 2 – 3 puta 90% našeg maksimuma, 4 – 6 puta 80 – 85%, a 6 -12 60 – 80%.

U zavisnosti od toga šta je cilj konkretnog treninga varira i broj ponavljanja. To onda izgleda ovako:

  • Za maksimalnu jačinu 1 – 3 ponavljanja (85 – 95%),
  • Za razvoj snage 4 – 6 ponavljanja (80 – 85%),
  • Za mišićnu hipertrofiju 6 – 8/12 ponavljanja (~60 – 80%)
  • Za mišićnu izdržljivost preko 12/15 ponavljanja (<60%).

Napomena: U različitoj literaturi možete naići na različite podatke koji se odnose na broj ponavljanja. Ova nepoklapanja javljaju se zbog drugačije strukture mišića i načina na koji oni reaguju na opterećenje.

Da li ste se ikada zapitali zašto baš 6 – 8/12 ponavljanja? (za hipertrofiju)

Evo i odgovora: Mišići se sastoje od dva tipa vlakana. Brzih i sporih. Svaki mišić u sebi ima oba tipa vlakna (izuzev mišića oka, oni imaju isključivo brza), ali u različitim proporcijama. Spora vlakna su smeštena dublje u mišiću i dominantnija su za izdržljivost. Brza vlakna proizvode mnogo veću snagu i imaju bolji potencijal za rast. Ova vlakna najbolje reaguju na ponavljanja koja su u rasponu od 6 – 12.

Obim treninga

Ukupan obim treninga znači: broj serija x broj ponavljanja x težina u kg.

Kada smo već definisali šta nam je cilj, samim tim odredili broj ponavljanja i težinu, hajde da vidimo koji je to optimalan broj serija po vežbi.

Prvo što treba da znate je da ne treba sve vežbe da imaju isti broj serija. Veći mišići imaju veći radni kapacitet, stoga i veći broj serija. Opseg u kome broj serija varira po vežbi najčešće je od 3 – 6. Broj vežbi za veće mišićne grupe je od 4 – 5, a za manje uglavnom 3.

Druga stvar – napor mora biti ponovljen, što znači da izvođenje jedne serije neće imati nikakvog efekta na aktivirani mišić.

I naravno – odmor!

Omiljeni deo svih vežbača – pauza! Pauza služi da bi se, u mišiću koji je bio aktiviran, resintetisao ATP (glavni energetski molekul svih živih sistema).

Trajanje pauze treba da odgovara naporu nakon koga je usledila. Ako smo radili strukturne ili višezglobne vežbe, podizali velike težine ili smo početnici u treningu snage – pauza treba da bude duža.

Pravilo je da je za veće mišićne particije, kao što su leđa i noge, potrebno 3 – 5 minuta, za mišiće srednje veličine 2 – 3 minuta, a za manje minut.

Potrudite se da vreme pauze dobro iskoristite kako biste se što pre oporavili za narednu seriju. To možete da uradite tako što ćete pospešiti cirkulaciju rastresanjem i vežbama laganog istezanja mišića koji su bili angažovani.

I na kraju, sve su ovo samo reči na ekranu dok vi ne odete i ne isprobate šta je to što vama najviše odgovara. Vežbe izvodite pravilno, slušajte svoje telo, i slobodno se malo igrajte i eksperimentišite… bar kada vas niko ne gleda.

The post Trening snage s osmehom na licu appeared first on TRČANJE.rs.


Kako da vežbate bez rekvizita bilo gde i bilo kad? Trening snage “za poneti”

$
0
0

Za sve one koji žele da održe formu tokom odmora, ili pak da krenu sa fizičkom aktivnošću, sastavila sam trening koji se može raditi kod kuće, u parku, hotelskoj sobi…

Sve što vam treba je malo prostora, uzdignuta površina (stolica, klupa) i dobra volja. Početnici mogu raditi najlakšu varijantu, a oni napredniji – teže. Trening je kružni, tako da radite vežbu za vežbom, sa kratkom pauzom između serija, odnosno krugova. 2 – 3 kruga za početnike, a 4 za naprednije. Optimalno je raditi 10 – 12 ponavljanja po vežbi, a trbušnjake možete raditi i više.

Nakon što ste raščistili sobu, napravili sebi mesta i uključili muziku, počnite trening tako što ćete se zagrejati. Pratite dalje sledeći redosled vežbi:

  1. Čučnjevi – Zauzmite početni položaj: stopala su u širini ramena, uperena blago u polje, ruke su pored tela, na bokovima ili opružene ispred tela; počnite spuštanje dole, vodeći računa da kukove gurate što dalje od sebe kao da pokušavate da sednete na imaginarnu stolicu (ukoliko vam je teško to da zamislite, bukvalno stavite stolicu iza sebe, kao u drugoj varijanti – vežba poznatija kao box squat); kada vaše butine budu bile paralelne sa zemljom, a možda čak i niže, počnite (uz izdah) da se vraćate u početnu poziciju; prilikom izvođenja pokreta vodite računa da ne krivite donji deo leđa, grudi izbacite napred, a vrat i glavu držite u produžetku sa kičmom. Težina tela tokom celog pokreta treba da vam bude na petama (!!!), ako ispoštujete ovaj uslov, automatski ćete sačuvati i kolena koja ne treba da prelaze liniju prstiju. Ovo je osnovna tehnika izvođenja čučnja, a postoje mnogo varijacije – skok-čučanj (na slici), sumo čučanj (širi stav), sa šipkom (prednji, zadnji) itd. Čučnjevi su zakon za noge, guzu, leđa, kalorijsku potrošnju…1čučanj
  2. Sklekovi – Nisu samo muška vežba – podjednako su korisni i za žene. Dominantno razvijaju mišiće grudi, zatim ruku (triceps), ramena, ali i celo telo, jer je neophodna stabilizacija. Progresiju ove vežbe najbolje je raditi menjanjem nagiba, tj. površine o koju se odgurujete. Telo je uvek ravno, kao kada radite plank, šake su postavljene nešto šire od širine ramena. Spuštate se dok gotovo nosom ne dodirnete podlogu, a zatim se uz izdah vraćate u početnu poziciju. Ne dozvolite da vam laktovi pobegnu u stranu, držite ih bliže telu. Kada vidite da lagano radite jednu varijantu, spustite nagib i nastavite malo da se mučite.2sklekovi
  3. Čučanj u iskoraku – Ovo je jedna od onih vežbi koje izgledaju baš jednostavno, dok ne krenete da ih radite. A onda shvatite kako je samo efikasna! Namestite se stabilno u početnom položaju sa petom zadnje noge podignutom što više, kao na slici. Ona ovako treba da stoji tokom izvođenja cele vežbe! Zatim se samo spustite dole, bez bilo kakvog njihanja napred-nazad, dok vam koleno zadnje noge ne bude bilo blizu poda. U završnom položaju i prednja i zadnja noga formiraju ugao ~ 90 ° (i to sam išvrljala u Paint-u, kako bi bilo očiglednije – slika 2). Vratite se nazad u početni položaj. Dodatno opterećenje možete napraviti odizanjem prednje ili zadnje noge (tzv. bugarski čučanj) na neku površinu. Svaku od ovih varijanti možete začiniti sporijim tempom.3splitčučanj
  4. Propadanja na klupi – Za mnoge žene, gore od šišmiša uživo je samo šišmiš rukav! Nema razloga za nerviranje, propadanja na klupi su prava vežba za triceps sa kojom možete odmah da počnete kako bi zategli ruke. Prva opcija je prilično laka i još nisam videla osobu koja ne može da je izvede. Sedite na klupu (stolicu) sa šakama oslonjenim na ivicu, tik uz vaše telo. Odignite se od podloge, udaljite telo malo od klupe i zatim krenite sa spuštanjem savijajući laktove dok ne oforme prav ugao. Vratite se u početni položaj. Noge su oslonjene na petama, a mogu biti savijene u kolenima, ispružene ili oslonjene na neku drugu odignutu površinu. Trudite se da ne sležete ramenima i ne krivite leđa. Iako je dobra vežba, nije za one koji imaju bilo kakvu povredu ramena!4propadanja
  5. Iskoraci – Još jedna sjajna vežba za donji deo tela. Ukoliko želite lepo oblikovane noge i zadnjicu, čučnjevi i iskoraci moraju biti na vašem repertoaru vežbi. Još jedna dobra stvar je što obe imaju po stotinu načina izvođenja, a svaka može biti korisna. Počnite vežbu iz stojećeg stava sa skupljenim nogama. Napravite duži korak napred, istovremeno savijajući kolena obe noge. Snažno se odgurnite prednjom nogom nazad u startnu poziciju. Gornji deo tela je uspravan tokom cele vežbe. Možete raditi naizmenično (menjajući nogu koja ide napred svaki iskorak), a možete prvo uraditi jednu, pa zatim i drugu nogu. Nešto drugačija je vežba penjanja na klupu (step up) – ali je izvođenje slično. Pozicionirajte jednu nogu na klupu, a zatim se koncentrišite da se, angažujući dominantno tu nogu (ne da se odgurujete stajnom nogom), popnete gore.5lungestepup
  6. Mrtvo dizanje na jednoj nozi – Kako strašno zvuči ova vežba… Ne znaš jel grđe ovo „mrtvo“ ili „na jednoj nozi“. U svakom slučaju, moj utisak je da je to jedna od onih nepravedno zapostavljenih vežbi. Kada se uzme u obzir da aktivira zadnju ložu, gluteuse, leđa, mišiće stabilizatore (kako nogu, tako i trupa), a i pomažu prevenciju povreda, bolji balans… zaista je ne radimo dovoljno često. Za početak, vrlo je važno kako ćete se namestiti za ovu vežbu. Celokupnu težinu tela prebacite na jednu nogu, koja je vrlo blago savijena u kolenu. Počnite spuštanje trupa, a zadnjoj nozi dozvolite da slobodno prati ovaj pregib tela (trup i ta noga sve vreme formiraju pravu liniju). Vratite se u početni položaj. Vežbu izvodite polako, kako biste uspeli da održite ravnotežu. Ponovite isto i sa drugom nogom. Ako hoćete da se umrtvite skroz, podignite ruke dok se spuštate ili držite u rukama neki teg.6singlelegdeadlift
  7. Most – Most guzu gradi. Bez zezanja, ovo je super vežba za gluteus, a pogodna je za svakoga. Dete može da je radi, a promenom ugla i tempa, postaje zaista naporna. Probajte i uverite se. Ležeći na leđima, kolena savijenih, stopala razdvojena u širini kukova i oslonjena na pete. Kontrahujte mišiće stomaka, kako bi donji deo leđa bio pripijen uz podlogu. Odižite kukove od poda, uz izdah. Trudite se da kontrakciju stomaka održite tokom celog pokreta. Vratite se u početnu poziciju. Otežajte vežbu tako što ćete napraviti dužu zadršku na kraju pokreta, tako što ćete odignuti jednu nogu u vazduh, tako što ćete gornji deo tela izdignuti na klupu (tzv. hip thrusts, koja nema srpski naziv ili ga ja još nisam čula), staviti neki teg na kukove itd.7glutebridgehipthrust
  8. Izdržaj na laktovima iliti Plank – Plank na engleskom znači daska. To i jeste ono što treba da vam bude u glavi kada se radi o izvođenju ove vežbe. Celo telo treba da bude ravno kao daska (znam da žene ne vole da budu kao daske, ali je to u ovoj vežbi dobro). Vaša glava, ramena, trup, kukovi, noge – moraju biti u ravni. Oslonjeni na podlaktice, sa laktovima direktno ispod ramena, nađite stabilnu poziciju vodeći računa o prethodnim smernicama. Zadržite ovaj položaj… pa dok ne počnete da se tresete, ili možda malo duže. Počnite sa 20 – 30 sekundi, a kada dođete do toga da možete da izdržite duže (ceo minut), krenite da radite varijacije (podizanje ruke, noge, noge i ruke, bočni izdržaj itd.). Poenta jeste da se napreduje, ali plank-ovati 5 minuta ili više je besmisleno. Najčešća greška je gubljenje pozicije u vidu „upadanja“ centralnog dela tela (stomak, core), odnosno krivljenja lumbalnog dela leđa. Ne dozvolite da se to desi, već prekinite vežbu i radite prvo na jačanju trbušnih i leđnih mišića.8plank
  9. Bird Dog i Supermen – Moram da priznam da ne znam kako bih prevela prvu verziju ove vežbe. Ptica Pas!? O.o Elem, zovite je kako hoćete, sve dok je radite. Ona je dobar izbor za ceo posteriorni lanac, jačanje mišića, stabilizaciju trupa i prevenciju povreda (iako možda trenutno nemate problema sa donjim delom leđa, verujte mi, bićete zahvalni jednog dana što ste na vreme počeli o tome da razmišljate). Počnite tako što ćete iz klečećeg stava odizati samo jednu nogu. Pokret završite tako da vam noga bude u ravni sa telom, prstiju usmerenih ka podu. Vratite se u početnu poziciju. Kada vam ovo postane lagano, sa nogom uključite i suprotnu ruku. Izvodite vežbu sporo, zadržavajući krajnju poziciju bar sekundu – dve. Supermen je prilično jasan. Istovremeno, uz izdah, odižete i gornji i donji deo tela. Uz zadršku, naravno.9birddogsuperman
  10. Rotacije trupom (Russian twist) – Ne, ovo vam neće skinuti salo sa stomaka, ali će pomoći da ga oblikujete. Vežba angažuje mišiće stomaka, posebno bočne, ali i leđa. Izvodi se dinamično, odsečnim pokretima. Ukoliko vam je teško, za početak možete držati stopala spuštena na pod. U suprotnom ih podignite par santimetara za bolju aktivaciju svih mišića.10russiantwists

Ovo možda jeste samo deset vežbi, ali kada uzmete u obzir sve varijante i progresije, od ovoga može da bude bar mesec dana treninga koji će pomoći da održite stečeni nivo snage ili da napravite dobru bazu ukoliko ste početnik. Možda deluje kao da ste zakasnili sa pripremama za ovo leto, ali gledajte na to kao prednost u odnosu na sledeću sezonu. A sad na posao!

The post Kako da vežbate bez rekvizita bilo gde i bilo kad? Trening snage “za poneti” appeared first on TRČANJE.rs.

10 vežbi za dobru trkačku formu i trčanje bez povreda

$
0
0

Predlog današnjih vežbi prenosimo sa sajta Runners world. Neke od njih primenjujemo u praksi i u našem treningu,  neke ne toliko. Većinu možete da radite bez rekvizita, a za one vežbe koje ih zahtevaju dajemo alternativu. Testirajte svoje mišiće tako što ćete pokušati da uradite svih deset u nizu sa 10 ponavaljanja u setu.  Ukoliko nemate problema ni sa jednom – u dobroj ste formi i možete da krenete na 2 seta sa po 20 ponavljanja da ojačate mišiće dodatno.

Spuštanje na jednoj nozi (vaga)

spust na jednoj noziOva vežba je varijacija propriceptivnih vežbi koje možete raditi u mnogo oblika. Ovaj je najtipičniji za trening trkača jer jaća potporne mišiće cele stajaće noge.

Sa jednom nogom stabilno na podu spuštate se iz kukova napred drugu nogu dižući u vis – ideja je da ostanete u paralelnom položaju u ondosu na pod prave zadnje noge i ruku.

Ponovite 10 puta na svakoj nozi.

Plank na laktu sa strane

Znamo da je plank najbolji trkački drug, ali isto tako znamo da ne volemo da ih radimo. Ipak – pokušajte da se naterate jer je ovo jedna od core vežbi koja zaista daje rezultate.

plank sa strane

Počnite iz položaja gde ležite na boku i oslonjeni ste na lakat i lagano odižite karlicu ostajući na laktu i stopalima. Ponovite 10 puta na svakoj strani.  Ukoliko vam je ovo prelako možete se oslanjati samo na šaku a drugu ruku podići u vis.

Čučanj u stranu

Hiljade i hiljade čučnjeva… nekada nam se čini da je to sve što radimo. Problem regularnih čučnjeva je što je to višezglobna vežba gde masu posla obavljaju zadnja loža, donja leđa ali i kvadriceps. Izolacija samih gluteusa je lakša kada se čučnjevi rade sa iskorakom u stranu (lateralni čučanj).

Pokret

 

Pažnja je na desnom kolenu. Ugao 90 stepeni

Pažnja je na desnom kolenu. Ugao 90 stepeni

Pokret je jednostavan iz stojećeg stava zakoračite u desno i spustite zadnjicu niže i unazad. Koleno ne sme da prelazi ravan prstiju a ugao koji pokušavamo da dobacimo je 90 stepeni. Leva i desna noga su u istoj ravni.

Da otežate ovaj pokret možete da držite teret na ramenima (prase) ili u rukama.

Uradite 10 ponavljanja na jednoj, pa drugoj nozi.

Most ili odizanje karlice

odizanje karlice

Još jedna vežba koja ne zahteva prostor i rekvizite a sjajno izoluje gluteuse.

Ležite na leđa, savijte kolena pod uglom većim od 90 stepeni i lagano odižite karlicu. Kada je podignuta stegnite dodatno gluteuse.

Ova vežba je većini prelaka pa je sledeći nivo otežavanja stavljanje tereta na kukove ili odizanje jedne noge u vis i onda karlicu dižemo oslonjeni na samo jednu nogu dok je duga u ravni sa kukovima.

Mrtvo dizanje sa zamahom (kettlebell swing)

ketlebel swingOmiljena vežba Timoti Ferisa i jedna od najefikasnijih vežbi za celo telo. Potreban vam je teret koji odižete: ketlbel ili bućica. Ukoliko radite kod kuće a nemate nijedno – napunite dvolitru peskom i zamahujte sa njom :)

Važna napomena u čučnju se spušamo kao i obično dole i unazad, kolena ne prelaze liniju prstiju.

Zamah ne prelazi liniju ramena, jer u protivnom olakšavate sebi inercijom :)

Težina zvona ili bućice je prilagođena tome da možete da uradite jednu seriju i ostane vam snage za još 3 ponavljanja.

Sklekovi

2sklekovi

Sve je rečeno o ovoj vežbi sem koliko je teška nekim vežbačima (taj sam).

Sklekove olakšavamo ako skraćujemo amplitudu pokreta (stavite ruke na zid, steper ili radite sa kolena) a otežavamo ako je povećavamo. Stavite noge na steper, krevet …

Ruke su uvek ispod ramena i spuštamo se uvek paralelno sa podom. Pa ko dokle stigne.

 Jednoručni trzaj

Sjajna i kompleksna vežba koja aktivira vašu zadnju ložu, gluteusa, donja leđa, ali i rame i triceps.

Način izvođenja:

A. U dubokom čučnju ste, stopala su široko postavljena. Leva ruka je na leđima, desna drži teg (bučicu) pored leve noge. Leđa su prava, pogled napred,

2014-09-10 11.32.14

B. Odižete se iz čučnja istovremeno povlačeći levu ruku dijagonalno na gore (ovo je među pokret).

2014-09-10 11.32.48

C.  Odižete teg u krajnju desnu dijagonalu. Leđa su prava, desna ruka ispružena u ravni sa leđima, leva savijena iza leđa. Pogled prati ruku. Zadržimo sekundu pa se vraćamo u položaj A.

2014-09-10 11.32.24

 

Lakša Alternativa je da ne idete do čučnja već teg odižete sa boka, teža alternativa je da dižete veću težinu.

Ponavljamo 10 puta sa jedne, pa 10 puta sa druge strane.

Ruski tvist

Zvuči kao koktel ali zapravo je izuzetna vežba koja aktivira donje i lateralne trbušnjake

ruski tvist

Noge mogu da budu u vazduhu (teža) ili na podu (lakša) varijanta. Rotirate telo levo desno sa teretom u rukama. Idealna težina je ona sa kojom možete da uradite seriju i ostane vam snage za još par ponavljanja. Umesto medicinke ili tega možete da rotirate kućnog ljubimca ili dete. Zabavno: veoma, praktično: nimalo :)

Uradite 10 ponavljanja na svakoj strani.

Odizanje noge sa boka

Screenshot_3

Sjajna izometrijska vežba sa ciljem da vam ojača bočne mišiće i tetive. Ceo trik svodi se na male, odmerene pokrete koji nemaju zamah već izoluju mišiće noge koja se odiže. Obratite pažnju da noga ne prelazi ni napred ni nazad već se paralelno odiže iz kuka. Iznenadićete se koliko ova naizgled laka vežba može da “zapali” mišić.

Teže varijante podrazumevaju da odizanje radite naslonjeni na lakat (kao plank sa strane) ili samo na šaku.

Uvlačenje kolena na pilates lopti

Početni položaj je plank sa nogama na pilates lopti

uvlačenje kolena na pilates lopti

Zatim povucite kolena ka stomaku povlačeći i loptu

uvlačenje kolena na pilates lopti.jpg2.jpg

Vratite loptu u početni položaj. Sve ovo je jedno ponavljanje, Uradite 10 puta.

A šta ako nemam loptu?

Alternativa za ovu vežbu su klasični mountain climbers, možete kolena pomerati lagano ili ubrzavati do trčanja u mestu.

mountain climbers

 

Pogledajte i originalni članak gde su vežbe objašnjene u video materijalu (engleski jezik)

Kao i naš stariji članak o vežbama koje mi radimo u teretani za malo drugačiju inspiraciju :)

Budite aktivni i budite povreda-bez!

The post 10 vežbi za dobru trkačku formu i trčanje bez povreda appeared first on TRČANJE.rs.

16 nedelja priprema za prvi polumaraton

$
0
0

Odlučili ste da završite polumaraton na proleće? Ne znate kada i kako da krenete? Uz ovaj 16-nedeljni program kreiran od strane Ivana Radenkovića, trenera i sportskog direktora Beogradskog trkačkog kluba, uspešno ćete ostvariti ovaj poduhvat!

Kako da završim svoj prvi polumaraton?

  1. Izaberite trku na kojoj ćete učestvovati. Pogledajte naš kalendar trka.
  2. Izbrojite 16 nedelja unazad. Na taj način dobićete početak ovog programa.
  3. Krenite sa realizacijom plana! Javljate se u komentarima sa pitanjima i nedoumicama, kao i sa pozitivnim iskustvima koje imate u toku priprema.
prvi polumaraton

Ovaj plan i program za prvi polumaraton koristila je početnička grupa Beogradskog trkačkog kluba (ex Trčanje.rs) – TRČKAČI  pri pripremama za svoj prvi polumaraton u Ljubljani 2011. Koristeći ovaj program (nešto adaptiran prema ličnim potrebama za svakog člana Kluba) više od 10 ljudi je uspešno istrčalo svoj prvu trku.  I vama savetujemo da koristite ovaj program, ali i da budete dovoljno samopouzdani da ga prilagodite vašim trenutnim sposobnostima i okolnostima.

Plan priprema za prvi polumaraton

I nedelja 
Utorak4 X 500m lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 1km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak3km lagano
Nedelja4km lagano
II nedelja 
Utorak5 X 500m lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak3km lagano
Nedelja5 km lagano
III Nedelja
Utorak6 X 500m lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Subota4km lagano
Nedelja6km lagano
IV nedelja 
Utorak7 X 500m lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak3km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak4km lagano
Nedelja6 km lagano
V nedelja
Utorak4 X 500m jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak3km lagano + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak4km srednje
Nedelja8 km lagano
VI Nedelja 
Utorak5 X 500m jako. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak4km srednje
Nedelja8 km lagano
VII Nedelja 
Utorak6 X 500m jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 3km lagano + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak4km srednje
Nedelja10 km lagano
VIII Nedelja 
Utorak7 X 500m jako. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 3km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak5km srednje
Nedelja8 km lagano
IX nedelja 
Utorak4 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km srednje + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak6km srednje
Nedelja12 km lagano
X Nedelja 
Utorak5 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km srednje + 2km srednje + 2km srednje. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak8km srednje
Nedelja10km lagano
XI Nedelja 
Utorak6 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak3km srednje + 3km srednje. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak7km srednje
Nedelja14 km lagano
XII Nedelja 
Utorak5 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak3km srednje + 2km srednje + 1km srednje. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak5km srednje
Nedelja12 km lagano
XIII Nedelja 
Utorak5 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak7km (2km lagano + 4km srednje + 1km jako)
Petak10km srednje
Nedelja16km lagano
XIV Nedelja 
Utorak6 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak10km (2km lagano + 6km srednje + 2km jako)
Petak10km srednje
Nedelja12 km lagano
XV Nedelja 
Utorak6 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak8km (2km lagano + 4km srednje + 2km jako)
Petak12km srednje
Nedelja18km lagano
XVI Nedelja 
Utorak3 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak4km (2km lagano + 2km srednje)
Petak20 minuta futing
NedeljaPOLUMARATON

Pronađite društvo, trenirajte i javite nam se sa vašim uspehom! Ovo je sajt trkača za trkače, očekujemo da čujemo vašu pobedničku priču zato što PRVI POLUMARATON SE NAJBOLJE PAMTI!

Ako ste u Beogradu preporučujemo vam Školu trčanja, grupni program trčanja koje vode profesionalni treneri i koji mogu da prate vaš napredak tokom priprema i prilagode program vašim specifičnim životnim i trkačkim fazama i obavezama. 

The post 16 nedelja priprema za prvi polumaraton appeared first on TRČANJE.rs.

Kuperov (Cooper) test

$
0
0

Kuperov test je jednostavan način da proverite svoju kondiciju. Treninzi uvek imaju odgovarajući efekat, koji se ogleda u ubrzavanjem metabolizma. Ovaj efekat treninga je otkrio dr. Kenet Kuper (Kenneth Cooper) krajem 60-tih godina 20.veka. Trening i ubrzavanje metabolizma jačaju pluća i pobošljavaju disanje, srce postaje snažnije, krvni pritisak je  niži i ukupni broj crvenih krvnih zrnaca je povećan. Količina krvi se povećava, a sve ovo čini da krv efikasnije prenosi kiseonik. Ovo znači da je povećan i VO2 max.

Šta je Kuperov test?

Kuper je predložio 12-minutni test (Kuperov test) koji daje odgovor u kakvoj ste formi i koje treninge treba da radite nadalje. Izvođenje ovog testa je jednostavno, te se koristi za procenjivanje fizičke spremnosti u vojskama i policijama širom sveta.

Kuperov test ne zahteva nikave složene uređaje, laboratoriju, a sve što je potrebno je štoperica, staza i patike. Zato ga možete i sami izvoditi, a gledajte da trčite po mekšoj podlozi.

Kako se izvodi Kuperov test?

Kuperov test se trči 12 minuta i meri se pretrčana daljina. Prema godištu, polu i daljini koja se postiže, rezultati Kuperovog testa mogu biti od “veoma loš” do “veoma dobar”. Daljine koje se postižu upadaju u srednjeprugaške dicipline ili nešto malo preko toga. Rejting veoma dobar podrazumeva pretrčanu dužinu od 3700m za iskusne atletičare muškarce i 3000m za žene. Za rekreativce oba pola i juniore ta dužina je nešto kraća.

Kuperov test: rekreativci i takmičari

Godine i polVeoma dobroDobroProsečnoLošeVeoma loše
13-14 M2700+ m2400 - 2700 m2200 - 2399 m2100 - 2199 m2100- m
13-14 Ž2000+ m1900 - 2000 m1600 - 1899 m1500 - 1599 m1500- m
15-16 M2800+ m2500 - 2800 m2300 - 2499 m2200 - 2299 m2200- m
15-16 Ž2100+ m2000 - 2100 m1900 - 1999 m1600 - 1699 m1600- m
17-20 M3000+ m2700 - 3000 m2500 - 2699 m2300 - 2499 m2300- m
17-20 Ž2300+ m2100 - 2300 m1800 - 2099 m1700 - 1799 m1700- m
20-29 M2800+ m2400 - 2800 m2200 - 2399 m1600 - 2199 m1600- m
20-29 Ž2700+ m2200 - 2700 m1800 - 2199 m1500 - 1799 m1500- m
30-39 M2700+ m2300 - 2700 m1900 - 2299 m1500 - 1899 m1500- m
30-39 Ž2500+ m2000 - 2500 m1700 - 1999 m1400 - 1699 m1400- m
40-49 M2500+ m2100 - 2500 m1700 - 2099 m1400 - 1699 m1400- m
40-49 Ž2300+ m1900 - 2300 m1500 - 1899 m1200 - 1499 m1200- m
50+ M2400+ m2000 - 2400 m1600 - 1999 m1300 - 1599 m1300- m
50+ Ž2200+ m1700 - 2200 m1400 - 1699 m1100 - 1399 m1100- m

Kuperov test: iskusni atletičari

m/žVeoma dobroDobroProsečnoLošeVeoma loše
Muškarci3700+ m3400 - 3700 m3100 - 3399 m2800 - 3099 m2800- m
Žene3000+ m2700 - 3000 m2400 - 2999 m2100 - 2399 m2100- m

Rezultati su uporedivi sa VO2 max testom prema Kuperovoj formuli:

VO2 max = (d-505)/45

gde je d  – pretrčana dužina za 12 minuta, pa ako se tabelarno predstavi ovaj odnos, imaćemo:

Pređena staza d (u metrima)Utrošak kiseonika(ml/kg/min)
manje od 1600manje od 25,0
1600 - 199925,0 do 33,7
2000 - 239933,8 do 42,5
2400 - 279942,6 do 51,5
2800 i više51,6 i više

Naravno, pre svakog fizičkog testa se preporučuje konsultacija sa lekarom, jer se u toku svakog jačeg treninga, trke i tesitranja, dolazi do efekta hipertenzije, koja se vraća u prethodno stanje posle treninga.

U saradnji sa Beogradskim trkačkim klubom, napravili smo i poseban program priprema za ovaj test, iako je osnovna ideja da se na njega izađe bez pripreme, razumemo da je za određene sportove ili prijeme važno da se on maximizira. Pogledajte!

KAKO SE SPREMITI ZA KUPEROV TEST

The post Kuperov (Cooper) test appeared first on TRČANJE.rs.

Yasso 800s: Neverovatno prost način da predvidite vaše vreme na maratonu

$
0
0

Ako bi vam neko rekao da možete predvideti kako ćete trčati na maratonu samo po tome za koliko ćete istrčati 800m da li biste mu verovali?

To je upravo ono na čemu se zasniva ovaj neverovatno prost plan koji je sastavio amerikanac Bart Jaso (Bart Yasso), američki novinar i trener koji se priključio Runner’s World-u daleke 1987. Bart je završio trke na svih 7 kontinenata, trčeći Antartika maraton, pa sve do maratona na Kilimandžaru. Treba dodati da je Ironman uradio 5 puta i jednom pakleni Badwater 146 ultramaraton.

Šta je Yasso 800s?

Teorija se zasniva na predviđanju da vreme za koje istrčite jednu osamstotku u treningu 10  x 800m biće vaše vreme na maratonu.

Na primer, trčite prosek  3:20 (3 minuta i 20 sekundi) to znači da možete maraton preći za 3:20 (3 sata i 20 minuta). Pauza u ovom treningu treba da bude jednaka sa vremenom u intervalu. U ovom primeru pauza je 3 minuta i 20 sekundi.

Dobar osvrt na ovu teroiju dao je i McMillan, trener koji ima jedan od najboljih vebsajtova za naprednu teoriju o trčanju.

Pročitaj više: Plan za maraton – optimalni plan

McMillan komentariše da Yasso predviđa optimistično i da je realnije vreme nekih 5 minuta sporije  na maratonu za utrenirane trkače. U prethodnom primeru, vreme na maratonu bi bilo 3:25. Ovo iskustvo to potvrđuje.

Ovaj trening nije komplikovan pa se savetuje da se uradi dva ili tri puta u ciklusu priprema za maraton. Pored toga što dobro pokazuje očekivano vreme na trci, ovaj trening omogućava da vidite koliko ste napredovali u treningu, što je uvek dobro za samopouzdanje trkača.

Yasso 800s i ostali prediktori

Zašto je Yasso 800s dobar? 10 x 800m je ozbiljan trening, ukupno 8km jakog trčanja pa je odličan pokazatelj vašeg aerobnog kapaciteta. Pored ovog prediktora, tu su još dva koja treba uključiti: završi jako dugo trčanje i duga i brza trčanja. Uradite sva tri zajedno i biće vam jasno kako da napravite taktiku za predstojeći maraton.  Više o tome kod McMillana.  bart-jaso-profilKako da radite Yasso 800s?

Sa koliko ponavljanja se vrši? Počinje se sa 4-6 ponavljanja, recimo 5, i postepeno se povećava na 10 neke dve nedelje pred maraton, na vrhuncu treninga. Znači svake sledeće nedelje se povećava za po jedno ponavljanje.

Dakle počnite sa 5×800, devet nedelja pred maraton sledeće nedelje 6×800, pa 7×800 tako do 10×800 dve nedelje pred maraton.

Napomena: Ovi specifični intervalni treninzi ne dovode u pitanje klasičan maratonski trening, već ga samo dopunjuju. U njemu i dalje veliku važnost ima spori dugački trening – “dužina”, za izdržljivost, ali i drugi, kratki, intervalni treninzi.

Ukoliko budete uradili Yasso800s pred vašu trku javite nam se u komentaru!

The post Yasso 800s: Neverovatno prost način da predvidite vaše vreme na maratonu appeared first on TRČANJE.rs.

Top trkačka forma: Saznajte kako da održite formu tokom cele godine!

$
0
0

U prirodi se sve odvija u ciklusima. Pošto smo i mi trkači deo prirode samo treba uvažimo tu zakonomernost. Moramo da znamo da postoje periodi intenzivnog treniranja i postizanja vrhunskih rezultata, ali isto tako postoje i periodi odmora. Pratite šta se dešava sa smenom godišnjih doba i svoj trening prilagodite tome.

Osnovni nivo treniranosti

Osnovni nivo treniranosti je nivo kondicije ispod koga se ne ide, bez obzira na deo godine, planove i našu lenjost da treniramo kada smo mesecima daleko od trke. Sa ovog nivoa počinjemo da treniramo za novu sezonu.

Da bi osnovni nivo treniranosti bio na optimalnom nivu potreban je kontinuitet u treningu.

Kampanjsko trčanje nije dobro jer potpuno ispadamo iz treniranosti i ponovo posle određenog vremena moramo da krećemo iz početka, bespotrebno trošimo naš biološki potencijal.

To je slično vožnji bicikla, kao da  čekamo da skroz stanemo, pa ponovo ubrzavamo do određene brzine, umesto da sve vreme po malo okrećemo pedale. Na taj način trošimo više energije, idemo sporije i gubimo ritam.

Lagano okretanje pedala u trkačkom smislu znači da u periodima kada smo daleko od traka zadržimo kontinuitet treninga. Ti treninzi su po obimu i intenzitetu manji u odnosu na takmičarski period:

  • Optimalan broj treninga u ovom periodu je 3 nedeljno.
  • Preporučeni intenzitet je trčanje u prvoj i drugoj zoni, to su zone na i ispod aerobnog praga (rekreativni tempo trčanja maratona i lagani futing).
  • Obim treninga treba bude od 5 do 12 kilometara.
  • Poželjno je trčati u prirodi, istraživati nove staze i na taj način osvežiti svoj trkački trening.

Odredi ciljeve

Kako bismo na valjan način upravljali trkačkom formom najbitnije je dobro planiranje. Planiranje podrazumeva postavljanje sportskih ciljeva i načina kojima se ostvaruju ti ciljevi. Trkačka sezona se deli na dva dela kada se organizuje najveći broj trka: prolećni i jesenji.

Zato je najpametnija taktika odrediti po jednu trku u svako delu sezone za trku A prioriteta, i još nekoliko trka koje služe kao priprema, to su trke B i C prioriteta.

Upravljaj formom u toku godine

Idealno isplanirana trkačka sezona sa aspekta upravljanja sportskom formom izgleda ovako:

  • Zima – bazične pripreme i trke C prioriteta
  • Proleće – takmičarski period, sportska forma trke B prioriteta i top forma i trka A prioriteta
  • Leto – obaranje sportske forme, učešće na avanturističkim trkama, triatlonu i drugim aktivnostima
  • Jesen – takmičarski period, sportska forma trke B prioriteta i top forma i trka A prioriteta
  • Jesen/Zima –  obaranje sportske forme, potpuni odmor oko 2 nedelje, neučestvovanje na trkama

Bliži nam se prelazak u zimski period – da li ste odradili vaše A trke i koja je to bila?

The post Top trkačka forma: Saznajte kako da održite formu tokom cele godine! appeared first on TRČANJE.rs.

Superiorna tehnika trčanja polazi “iz glave”: 6 mentalnih vežbi Meta Fitcdžeralda za bolju motoriku trčanja

$
0
0

Motorika tela je u trčanju podjednako važna kao i u drugim sportovima. Nažalost, mnogi je zanemaruju što dovodi do neekonomičnog trčanja, a u težim slučajevima i do povreda.

Najčešće se za poboljšanje tehnike trčanja koriste tehničke vežbe kao što su visoki skip, zabacivanje nogu iliti šutiranje zadnjice petom, produženi (troskok) korak i sl.

Popravljanje tehnike trčanja moguće je i tzv. proprioceptivnim vežbama,  posmatrano u širem smislu koje u osnovi idu “iz glave”. U čovekovoj prirodi je da se u toku trčanja potpuno isključi i pusti misli da lutaju.

Korišćenje ovih vežbi od trkača zahteva strogu koncentraciju i disciplinu za uspešno obavljanje istih, jer se mnoge vežbe ponavljaju u glavi stotinu puta u toku trčanja.

Kako ovakvih vežbi ima dosta, teško je sve istovremeno usvojiti i primeniti, te je najbolji način za njihovo uvežbavanje upražnjavanje jedne vežbe u toku jednog trkačkog treninga.

U početku je teško ovladati ovim tehnikama, ali vremenom ulaze u podsvest i postaju sastavni deo trčanja. Takođe, nije nužno potpuno ovladati svakom vežbom ponaosob, jer je krajnji cilj biti svestan položaja tela u prostoru i imati ispravnu motoriku.

#1 Padanje unapred

Čemu služi: ispravlja predugačak iskorak (overstriding), jer kada ste blago nagnuti unapred, stopala će se prirodno prizemljiti ispod centra ravnoteže.

Kako izvesti: blago nagnite telo unapred u toku trčanja. Povijanje mora biti iz zglobova stopala, ne iz kukova. Na samom početku je prihvatljivo preterivati sa povijanjem kako biste stekli osećaj padanja. Vremenom povratite telo do linije centra ravnoteže, tačnije malo ispred.

#2 Pupak do kičme

Čemu služi: aktiviranju abdominalnih mišića koji igraju važnu ulogu u stabilizaciji karlice i donjih pršljenova kičme

Kako izvesti: skoncentrišite se na povlačenje pupka ka unutra, tj. ka kičmi u toku trčanja. Praktično, bitno je osetiti utegnutost abdominalnih mišića, ali istovremeno je jako važno da karlica ostane nepomerena i da se ne povlači unazad. Još jedan način za pronalaženje ove pozicije je u stajaćem položaju. Stegnite mišiće zadnjice (gluteus) i abdominalne mišiće, što će karlicu postaviti na pravo mesto.

#3 Trčanje po vodi

Čemu služi: učvršćuje korak, smanjuje vreme kontakta stopala sa tlom i pomaže ranijem započinjanju odgurivanja stajne noge od tla

Kako izvesti: zamislite da trčite po vodi i da je vaš cilj da ne propadnete kroz tlo. Kontakt sa tlom treba biti što kraći, poput pravljenja žabica kamenjem – brz, lagan, ali snažan.

#4 Plafon

Čemu služi: omogućava trčanje sa boljom stabilnošću smanjivanjem vertikalne oscilacije

Kako izvesti: cilj je trčati sa što manje vertikalne oscilacije, bez skakutanja. Zamislite da je par centimetara iznad vas plafon i da ćete svakim korakom snažno udariti ukoliko previše skočite uvis prilikom odgurivanja od tla. Ne treba preterivati sa ovom vežbom kako ne biste produžili vreme koje stajna noga provodi na tlu, ili smanjili broj koraka u minuti.

#5 Udaranje tla

Čemu služi: učvršćuje korak, smanjuje vreme kontakta stopala sa tlom i pomaže ranijem započinjanju odgurivanja stajne noge od tla.

Kako izvesti: većina trkača je naučena da trči što mekše može. No, upravo suprotno, noga prilikom udara o tlo treba da bude što čvršća, kako bi se povratna energija iskoristila na odgurivanje od tla. Dakle, vežbajte da malo pre dodirivanja tla ukrutite nogu.

#6 Povlačenje noge

Čemu služi: poboljšava simetriju tela u toku trčanja

Kako izvesti: skoncentrišite se na naglo povlačenje zadnje noge, malo jače nego što biste to inače radili u toku trčanja.

Vežbe su preuzete iz knjige “Brain Training for Runners” – Matt Fitzgerald

Kako vam se čine ove vežbe? Da li imate neki vaš trik za poboljšanje trkačke forme? Podelite ga sa nama!

The post Superiorna tehnika trčanja polazi “iz glave”: 6 mentalnih vežbi Meta Fitcdžeralda za bolju motoriku trčanja appeared first on TRČANJE.rs.


Prvi put u teretani: 6 nedelja treninga snage za početnike u trčanju

$
0
0

Odmah na početku napomena da je napisani tekst spoj višegodišnje prakse i stručne literature, te da je on, kao takav, primenljiv za dosta rekreativaca, ali postoji mogućnost i da nekome neće odgovarati. Zbog toga, ali i drugih faktora koji mogu imati uticaj (kako pozitivan, tako i negativan), molio bih vas da ovaj plan shvatite kao šablon po kome možete planirati trening.

Trening u teretani ima jako pozitivne uticaje na naše telo:

  • Smanjuje bol u kukovima i donjem delu leđa
  • Smanjuje ili eliminiše „trkačko koleno“ nakon 6 nedelja
  • Povećava stabilnost tela, efikasnost trčanja, korigujući potrebe za kiseonikom
  • Smanjuje mogućnost povrede
  • Jača mišiće, samim tim i ligamente i tetive
  • Sagoreva masti, a redovnim treniranjem usporava proces taloženje istih

Posebno je bitno za devojke da se NE plaše tegova i mogućnosti da će se „nabildovati“! Jednostavno, muška i ženska fiziologija se razlikuju (kao i ciljevi, tako da će trening biti podeljen na muški i ženski), pa su tako muškarci „napravljeni“ da budu mišićavi i bez masti, dok je kod devojaka obrnuto.

Kakav trening je najbolji za rekreativca. Koje vežbe raditi?

Za rekreativce, kojima je trčanje prioritet i nemaju „radni staž“ u teretani, preporučuje se razvoj snažne izdržljivosti (eng. „strength endurance“).

Ona se postiže „ponavljajućom“ metodom (eng. „repetition effort“). Izbor potrebnih vežbi treba potražiti kroz biomehaničku analizu koraka pri trčanju (priložene 4 slike sprinterskog koraka).

Slika-2 Slika-1 Slika-3 Slika-4

Napisani program traje 6 nedelja, broj ponavljanja progresivno raste (14-16-18), dok broj serija ostaje isti tj. radi se samo jedna serija.

Pauza između vežbi je 45 sekundi (prve, treće i pete nedelje) tj. 30 sekundi (druge, četvrte i šeste), tempo izvođenja vežbi 4020 (npr. čučanj – spuštanje u čučanj traje 4, a podizanje 2 sekunde).

Vežbe se mogu izvoditi sa bućicama (preporučljivo), ali i šipkom ili na spravama.

Težina tega bi trebala da se kreće između 30-50% vaših mogućnosti, tako da se sva pažnja usmerava na pravilno izvođenje pokreta!

Primer treninga za trkače

  • Zagrevanje 5-10 min
  • Lagano istezanje
  • Iskoraci 14x (7x veći iskorak, 7x manji)
  • Pretkloni na prave noge 14x
  • Jednoručna veslanja na klupi 14x (7x leva, 7x desna ruka)
  • Benč sa bućicama 14x
  • Predručenje 14x
  • Odručenje 14x (ići 10% iznad horizontale)
  • Triceps opružanja sa klupe 14x
  • Biceps pregib 15x (5x sa rotacijom od 90 stepeni, 5x „hammer“, 5x običan pregib)
  • Opružanje leđa 14x (do horizontale ruke iza ušiju)
  • Jednonožna podizanja na prste (raditi 20 ponavljanja ili do pojave osećaja žarenja u listu)
  • Trbušnjaci 30x ( 15x pretkloni sa podignutim nogama, 15x „makazice“)
  • 2-3 lagana ubrzanja (ukoliko je moguće)
  • Rastrčavanje (——– II ——–)
  • Istezanje

Posle ovakvog treninga poželjno je popiti 3-4 dl PWM-a (post workout meal) čiji su sastojci protein surutke (whey protein), dekstroza i maltodekstrin (u odnosu 1:3, a količina napitka je individualna stvar).

Trčanje.rs se zahvaljuje gostujućem autoru Dušanu Rapajiću. Dušan (DHEA) je diplomirani DIF-ovac sa dugogodišnjim iskustvom u trčanju i radu u teretani.

The post Prvi put u teretani: 6 nedelja treninga snage za početnike u trčanju appeared first on TRČANJE.rs.

Podgorica trči: Montenegro Running Club

$
0
0

Upoznajte Montenegro Running Club, ekipu za trčanje koja nam se javila iz Podgorice:

Kako ste nastali?

Inicijativa za osnivanje kluba je potekla od grupe momaka iz Podgorice, ljubitelja trčanja i učesnika na više polumaratona u Crnoj Gori i regionu. Klub je osnovan u februaru 2016. i od tada su njegovi članovi ucestvovali na 3 polumaratona, u Dubrovniku, Sarajevu i Podgorici.

Ko su članovi i gde trčite?

Klub za sada ima 14 aktivnih članova od kojih su 2 djevojke. Uglavnom su svi studenti, ali tu su i jedan pravnik i jedan arhitekta.
Članovi se redovno okupljaju 3 puta sedmično, u prostorijama Dynamic fitness centra u podgoričkom naselju Zagorić.

Šta su vam planovi?

Ambicije su velike. Nastoji se proširiti tim sa ljudima svih starosnih doba koji imaju želju, ne samo za trčanjem, vec istovremeno za stvaranjem novih prijateljstava, putovanjima u gradove Evrope (i šire) koji organizuju polumaratone i maratone, imaju motiv da probaju dostići nove granice.

Šta vaši članovi mogu da očekuju dolaskom u klub?

Deviza kluba je Svi za jednog, jedan za sve. Vrlo je važno motivisati jedan drugog tokom napornih i iscrpljujucih trka, ali ne samo tada. Članovi se medjusobno ohrabruju i na treninzima, kada je u pitanju režim zdrave ishrane, pa ponekad i kada je u pitanju prevazilaženje nekih ličnih problema i poteškoća. Ovo je klub u kome je prisutna ideja ljubavi prema trčanju, ali isto tako i prema prijateljstvu, zdravom načinu života i konačno promociji Podgorice i Crne Gore.

Sajt: http://montenegrorunningclub.com/

FB: https://www.facebook.com/montenegrorunningclub/

montenegro-running-club

The post Podgorica trči: Montenegro Running Club appeared first on TRČANJE.rs.

Trčanje zimi – zašto teže dišemo?

$
0
0

Zimska pluća. Ne znam da li je ovo “thing”, nisam naletela na pravu definiciju još uvek, ali sigurno znate taj osećaj? Trčanje zimi: istrčali ste uobičajenu dužinu, ali vaša pluća se nisu složila. Osećate da nemate daha i taj osećaj vas drži dugo nakon što ste završili trening.

Prva zabluda je da u pluća ulazi ledeni vazduh. Doktori nas ubeđuju da to nije istina. Dok stigne u vaš dušnik, vazduh je već zagrejan na 36.7 stepeni i dovoljno je vlažan.

Zašto imamo utisak da gorimo?

Zato što ćelije dušnika dehidrirajuKako bi vazduh koji ulazi u pluća bio 100% vlažan, a vazduh pri zimskim uslovima je obično manje od 40% vlažan, ta vlaga se nadoknađuje iz vašeg tela, tj. iz ćelija dušnika.

Kada vršimo neku laganu aerobnu radnju, poput hodanja, intenzitet disanja je sporiji i vlaga se lakše nadomešćuje. Kada trčimo zimi, telo ima manje vremena za proces i ćelije će i te kako osetiti ovu promenu.

Na udaru su najviše oni koji ne kreću postepeno sa zimskim trčanjem, već se nakon pauze odmah bace na stari tempo.

Pročitaj više: Kako se obući za trčanje zimi? [VIDEO]

Kako da bolje trčimo zimi?

Kao i svaka kriza, i ova se rešava tamo gde nastaje – u ćelijama. Budite hidrirani. Iako zimi mislimo da ne gubimo vodu znojenjem, ovo naravno, nije istina. Standardna količina vode koja se mora nadoknaditi je i dalje ista.

Pijte dovoljno tečnosti.

Krenite postepeno. Naučite telo da bude efikasnije, izlažite se hladnom vazduhu svaki put malo više. Biće vam primetno lakše na sredini zimske sezone.

maska

Izgleda šašavo, ali pomaže

Nosite masku za trčanje ili buff preko usta. Izgledaćete sebi možda malo smešnije, ali disanje kroz masku olakšava ovlaživanje vazduha pre dolaska do dušnika.

Dišite na nos kada god možete. Put vazduha kroz nos olakšava vašem telu da ga zagreje i ovlaži. Ovo će naravno, zahtevati i da malo usporite, kako biste imali dovoljno vazduha. Ako je nedovoljno, varirajte unos sa usta na nos.

A sada vi? Imate li ovaj problem zimi? Kako ga rešavate?

 

 

The post Trčanje zimi – zašto teže dišemo? appeared first on TRČANJE.rs.

MARATON AKADEMIJA 4/6: Kako do pravilne tehnike trčanja?

$
0
0

Četvrta epizoda Maraton akademije donosi vam savete kako da pravilno trčite i tako što bolje iznesete svoju trku – polumaraton ili maraton.

Danas na primeru obraćamo  pažnju na tri tačke pre nego što krenemo da trčimo, stavljamo telo u idealan položaj za prvi korak:

  1. stopala pravo, zglob, koleno, kuk i uvo poravnati.
  2. podvucite karlicu (izbegavamo sedeći položaj pri trčanju)
  3. da li vidite svoje pertle? nagnite se iz zglobova, ne iz kuka i stali ste u pravi položaj!

Takođe, danas možete čuti i veoma korisne savete u vezi sa gradskim trčanjem kao što su ponašanje u saobraćaju, najpraktičnija odeća, izbor muzike za trčanje i još mnogo toga. Sa Veroljubom je danas i gost, Marko Mudrinić, urednik Netokracija.rs, koji će nam preneti svoja iskustva iz sveta trčanja.

The post MARATON AKADEMIJA 4/6: Kako do pravilne tehnike trčanja? appeared first on TRČANJE.rs.

MARATON AKADEMIJA 5/6: Vežbe snage za trkače

$
0
0

U petoj epizodi Maraton Akademije bavimo se treningom snage za trkače.

Često govorimo da trčanje nije dovoljno ukoliko nam je dugoročan cilj sveobuhvatna fitnes pripremljenost, jer su njene tri komponente:

  •  Izdržljivost
  • Fleksibilnost
  • Snaga

Zato danas gostujemo u Urban Fitnes Hangaru kod Jasmine Aleksandrov i sa njom radimo seriju vežbi snage za celo telo.

Od rekvizita vam je potrebna jedna bučica ili dvolitra napunjena materijalom po izboru (zavisno od nivoa pripremljenosti).

Težina treba da je prilagođena vama. Birajte onu koju možete da podignete 15 puta + da vam ostane snage (jednom rukom).

Pred vama je kružni trening od 5 vežbi sa po 12 ponavljanja. Ukoliko vam je jedan krug malo – uradite 2 do tri. Srećno!

Sve epizode do sada možete da pogledate na: maratonakademija.com i pridružite nam se u Facebook grupi za druge savete i podršku: http://bit.ly/Buduci_Maratonci

The post MARATON AKADEMIJA 5/6: Vežbe snage za trkače appeared first on TRČANJE.rs.

A gde ćemo sa rukama? Pravilan položaj ruku pri trčanju

$
0
0

 

Kada trčim, ja primetim da uopšte imam ruke tek kada se propisno zamorim, tada ih mučki silujem i ponavljam sebi “vuci rukama, vuci rukama” kao da će taj pokret ruku pri trčanju  magično odmoriti noge i dozvoliti mi da me kriza ne salomi. Do tada, taj pokret kao da je utkan u moj korak, što je i prirodno – jer trčanje jeste prirodna aktivnost i ruke pokrećemo mehanički – bez potrebe da osvešćujemo sihnronost (leva ruka desna noga, etc.).

Pa ipak, svemu tome uprkos, primetićete da mnogi trkači i trkačice imaju naizgled smešne pokrete rukama. Il mlataraju kao da tresu voćnjak, ili se odguruju šakama o vazduh ili robotskim pokretom nesavijenu ruku oštro pomeraju :)

ministartstvo smešnog trčanja

ministarstvo smešnog trčanja

Šta kaže nauka?

Konkretna studija, objavljena u Žurnalu za eksperimentalnu biologiju, testirala je upravo koliko celokupni pokret ruku utiče na efikasnost i zamor prilikom trčanja. Trkači su bili podeljeni u tri grupe: jedni su trčali sa rukama na leđima, drugi sa rukama prekrštenim na grudi, treći su ruke držali na glavi.

Šta mislite – kome je bilo najlakše? Ako ste intuitivno pomislili na leđa, bili ste u pravu. Metabolička cena (veći utrošak energije, i zamor) bili su:

  • 3% veći za ruke iza leđa
  • 9% veći sa rukama na grudima, i čak
  • 13% veći sa rukama na glavi

Dodatno, subjekti su povećavali rotaciju kukova i ramena, kako bi kompenzovali nedostatak momentuma ruku koji pomaže održavanju pravca.

Naravno, svaka promena u formi će vas isprva koštati energije – ako promenite doskok npr. u početku će vam biti teže, da bi se telo kasnije naviklo i koristilo manje energije. Tako da je u teoriji trčanje sa rukama na glavi možda ipak moguće, uz longitudinalnu studiju :)

Kako izgleda dobra forma?

forma

Ova slika vam ne govori puno o rukama ali osnovno je da:

  • Su ramena opuštena
  • Ruke savijene u laktovima (ugao oko 90 stepeni)
  • Šake opuštene (ne stisnute u pesnice)
  • Laktovi uz telo

Kada pokrećemo ruke dovoljno je da pravimo samo pokret unazad – one se same vraćaju u početni položaj, dakle štedite energiju osvešćujući koliko je malo potrebno da ruke uđu u prirodnu kadencu.

Česte greške:

  • Ruke zgrčene u pesnice
  • Ruke pod oštrim uglom stisnute uz telo
  • Laktovi odmaknuti od tela
  • Rotacija ramena
  • Preveliko podizanje ruku (ne treba da prelaze liniju grudi)

Prilikom trčanja česta početnička greška, pogotovu kada se trče intervali ili tempo trening, je da rotiramo i gornji deo tela, ramena sa pokretima ruku. Na slikama ćete često videti taj položaj, sa ramenom pomerenim unazad, kao da trkač pokušava da prođe kroz neki uzan deo :)

Ovo em dodatno zamara telo, em utiče na vašu aerodinamičnost, pa se preporučuje da se pokret vežba i osvešćuje prilikom dužinskih, sporijih, treninga.

Sada kada znamo da je važno i kako izgleda – kako da je postignemo?

Kao i u svemu drugome – vežba zaista čini majstora. Kako se povećava vaš trkački staž, a vi svesno korigujete svoju formu, tako će vam se i položaj ruku popraviti.

Neke od vežbi možete uneti u sam trening:

  • Pokušajte da povremeno, tokom treninga, opustite ruke iz ramena, spustite ih niz telo i par puta podignite ramena gore i dole.
  • Podignite ruke iznad glave i istegnite rameni pojas. Iskoristite ih par sekundi da povratite dah.
  • Obratite pažnju na ugao, visinu ruku
  • Pomeraje ih samo napred, dopustite inerciji da ih sama vrati nazad
  • Kako ubrzavate noge, pojačajte i zamah rukom – fixirajte rame da se pomera samo napred nazad (ne rotirajte)
  • Trčite sa čipsom u rukama, ideja je da vam ne ispadne ali i da ga ne zgnječite

Svakako morate obratiti pažnju o simetriji, jake noge drže jaki core i mišići gornjeg dela tela. Ovo  su osnove dobre forme – o tome smo dosta pisali te preporučujemo da pogledate tekstove posebno namenjene tom delu tela:

VEŽBE ZA PRAVILNIJU TEHNIKU 

VEŽBE ZA GORNJI DEO TELA – GRUDI I RAMENA

VEŽBE ZA GORNJI DEO TELA – BICEPSI, TRICEPS, LEĐA…

VEŽBE ZA CORE

Sada kada sve znate – obratite pažnju na vaše ruke i ne mlatarajte zalud vazduh oko vas :)

The post A gde ćemo sa rukama? Pravilan položaj ruku pri trčanju appeared first on TRČANJE.rs.

Energetske potrebe trkača –šta hrani vaše trčanje?

$
0
0

Poznato je da je energija glavni pokretač ljudskih aktivnosti i da je crpimo iz hrane koju unosimo u organizam. S tim u vezi, veoma je važno da li smo pre neke sportske aktivnost uneli namirnice bogate mastima, ugljenim hidratima ili pak belančevinama.

Postoje određene namirnice koje brže i efikasnije daju energiju od druge, pa se lakše koriste zbog načela na kojima naš metabolizam funkcioniše.

 

Tri osnovna tipa hrane

Kako bi bolje razumeli kako metabolizam funkcioniše, potrebno je da naučite razliku između tri osnovna tipa hrane:

  • Proteini ili belančevine su prvenstveno gradivne materije organizma, u telu se transformišu u praktično sve što je telu potrebno i nezamenjivi su. Sportistima su naročito značajni, jer bez njih nema ni mišića. Postoje belančevine biljnog i životinjskog porekla. Obe vrste veoma su zdrave.
  • Masti su korisne, ali ih ne treba staviti na prvo mesto, jer je premasna hrana najčešći uzrok mnogih bolesti današnjice. Treba ih konzumirati, ali umereno i birati tzv. dobre masti. Nedostatak masti, na primer kod bodi bildera, može dovesti do velikih poremećaja u organizmu jer su mnogi vitamini i ostale hranjive materije rastvorive u mastima.
  • Ugljeni hidrati su osnovna energetska hrana koja se mnogo lakše metaboliše od masti i belančevina. Oni se ne mogu dugo skladištiti u organizmu, a telo ih raspoređuje u jetri i mišićima u obliku glikogena. Zbog toga što su veoma rastvorljivi u vodi ne zadržavaju se dugo, pa ako se ti ugljeni hidrati ne potroše, putem nekih složenih procesa se transformišu u masno tkivo, koje nije rastvorljivo u vodi, pa je dobro za skladištenje na duži rok.

Važni procesi u telu – šta je metabolizam?

Metabolizam je složeni proces, a sastoji se iz anabolizma i katabolizma. Da se ovaj članak ne bi pretvorio u lekciju iz biohemije, uprostićemo do krajnjih granica:

Katabolizmom se hrana (složeni molekuli – polimeri) razgrađuje na prostije molekule, monomere, koji služe za rast i razvoj svih ćelija oslobađajući energiju, a delimično i kao toplotu. Kao nusproizvodi se sintetizuju: mlečna kiselina, ugljen dioksid, urea, itd.

Anabolizam je suprotno od katabolizma proces kojim se uz ulaganje energije od tih prostih molekula grade složeniji molekuli – tkiva, organi, mišići, enzimi, hormoni… Dakle, bez katabolizma nema ni energije, pa ni anabolizma.

Ceo princip funcionisanja metabolizma vrlo je jednostavan: hrana se konzumira, potom se vari, transformiše u prostije monomere (šećere), oslobađa energiju koju koristimo za sve naše potrebe, pa i trčanje.

Najgora stvar koju možete da uradite je da se punog stomaka odete na trening. Zašto? Budući da niste dali dovoljno vremena da se hrana svari, stomak će biti naduven, osećaće te težinu, može vam biti muka, a zbog procesa varenja može se desiti i da proradi i kiselina iz želudca i dobijete nagon za povraćanjem. Naš savet je da sačekate 2 – 2.5 sata dok se obrok ne svari, pa tek onda krenite na trčanje. Šta je idealno jesti pre trčanja možete pročitati ovde.

Ukoliko ste ranoranilac i radije praktikujete jutarnji trening, možete ga obaviti i na prazan stomak, a ukoliko želite da doručkujete pre jutarnjeg treninga mi vam savetujemo ovo, Posle treninga u narednih 30 minuta poželjno je nešto pojesti i popiti kako bi nadoknadili energiju i hidrirali organizam.

Uvek je bolje jesti češće a manje, nego ređe a obilnije. Određeni stručnjaci predlažu pet obroka na dan umesto ustaljenih tri,  ali umerenijih po obimu i veće raznovrsnosti. Suština je da je izbalansirana ishrana najbitnija, a ona podrazumeva namirnice koje u sebi sadrže i belančevine i masti i ugljene hidrate, kao i vitamine i minerale. Važno je i znati da ne možemo da jedemo svakakvu hranu, pre svega junk food, a da tokom treninga sagorimo budući da ono što pojedemo, pored energije koje nam daje – postaje i deo nas samih. Pogledajte ovde koje namirnice su preporučljive za snagu i izdržljivost.

 

The post Energetske potrebe trkača – šta hrani vaše trčanje? appeared first on TRČANJE.rs.


Kadenca: primenite ovu vežbu kroz zagrevanje i ubrzajte se već danas!

$
0
0

Ako pratite naš sajt sigurno ste do sad više puta naišli na magičnu brojku od 180: idealna kadenca. Ovu vrednost definisao je Džek Denijels, čuveni trkački trener koji kaže da svakim stopalom treba u minuti da načinimo 90 koraka. I ona ima smisla kada gledamo vrhunsku elitu, uz mala odstupanja njihova kadenca jeste oko 180.

Zašto je kadenca važna?

U teoriji – većim brojem koraka smanjujete vertikalno odstupanje od horizontalne podloge. Više kraćih koraka vašu putanju poravavnjuje, samim tim sila koju trošite je manja, jer se manje odbacujete od Zemlje. Skakutavo trčanje (mala kadenca, dugačak korak) je neefikasnije.

U praksi to znači da ćete se ubrzati. 

Mnogi trkači pokušavaju da dostignu ovaj broj, ali primetiće da im ne ide toliko lako. Jer minut je kratak – ako ste spori. Povećanje frekvencije za mnoge rekreativce znači i povećan napor. Čak i ako niste spori, vaše telo se na određenu kadencu navikne i jako je teško da je svesnom odlukom menjate.

Zagrevanje u 5 koraka za bolju kadencu

Ovaj sistem prenosimo sa sajta Runners World, i primenjujemo ga u zagrevanju naše škole trčanja:

Hodajte  žustro, dva do tri minuta da se zagrejete pa krenite u lagano trčanje. Zaustavite se i ponovite sledeći sistem četiri puta:
  1. Trčite u mestu (sitni skip) sa lakim koracima. Stopalo se dočekuje ispod kukova. Karlica je podvučena ispod kukova (uvucite rep!)
  2. Krenite da brojite vašu kadencu. Koristite štopericu i brojite koliko puta vam desno stopalo dotakne zemlju u 30 sekundi i duplirajte taj broj. On treba da bude 90
  3. Svesno pojačavajte frekvenciju da nadoknadite nedostatak. Primetićete da vam se i napor povećava (zato veća kadenca na neki način jeste i posledica brzine)
  4. Kada dosegnete 90 (ili vaš maksimum) nagnite se iz zglobova stopala napred (ne iz kukova, pazite da vam karilica prati kičnu) tako da možete da vidite vaše pertle i potrčite održavajući ritam.
  5. Trčite dvadesetak sekundi pa usporite i hodajte minut da se oporavite.

SAVET+: Trčite uz muziku i plejliste koje su već optimizovane na 180 beats per minute

Ovo je vežba koju izvodimo za vreme zagrevanja, pre treninga. Na ovaj način stvaramo neuromuskularnu vezu – objašnajvamo telu koji ritam treba da zadrži tokom treninga.

Kao svaka nova veština, potrebno je vreme, upornost i strpljenje da bi se zapatila. Uvek obraćajte pažnju na stav dok je izvodite:  prava leđa, stopala ispod kukova, karlica u neutralnom položaju, ruke pod 90 stepeni, pogled pravo..

Vremenom će se vaša kadenca svakako povećati, možda ne do 180, ali dovoljno da vam trčanje postane efikasnije a vi zadovoljniji!

 

The post Kadenca: primenite ovu vežbu kroz zagrevanje i ubrzajte se već danas! appeared first on TRČANJE.rs.

Zašto je važno uraditi zagrevanje pre trčanja?

$
0
0

 

Zagrevanje je važan i neizostavan deo svakog trenažnog procesa, jer telu treba nešto vremena da započnu procesi kada je osoba spremna da pruži svoj maksimum uz najmanje napora i rizika za zdravlje.

Trening posle zagrevanja je uvek intezivan, što znači da zagrevanje priprema mišiće “za upotrebu”, a pokreće i one energetske sisteme koje mišiće snadbevaju energijom za odgovarajući tip trčanja.

Pojedini trkači praktikuju da spoje zagrevanje i istezanje, dok neki drugi smatraju da je istezanje u ovoj ranoj fazi treninga kontraproduktivno. Nije zagrevanje jedino vezano za atletiku, svi sportisti praktikuju zagrevanje. U fudbalu je dokazano da dobro zagrevanje minimizira mogućnost povreda. Zagrevanje će u svakom slučaju poboljšati efekte treninga, a treba ga raditi pre svakog treninga.

Direktne koristi od zagrevanja

  1. Oslobađanje adrenalina– koji širi krvne sudove i dovodi do bržeg rada srca; ubrzava se protok krvi i kiseonika;  ubrzava se podmazivanje zglobova.
  2. Povećanje temperature mišića – smanjuje viskozitet mišića i krvi, pa se mišići brže kreću, imaju veću elastičnost; krv brže protiče; pokreću se određeni enzimi; ubrzava se rad hemoglobina i ćelijsko disanje.
  3. Povećava se mišićni metabolizam– dotok energije razgradnjom glikogena iz mišića.
  4. Povećava se brzina nervnih impulsa tj. njihova provodljivost.

Još jedan razl0g zašto se trkači zagrevaju je psihička priprema na trening ili trku koja predstoji. Ako se zagrevanje izvodi kako treba, omogućava telu da pruži svoj maksimum u tom trenutku. U principu, postoje 3 različita tipa zagrevanja:

  • Postepeno pojačavanje inteziteta aktivnosti radi povišenja pulsa
  • Vežbi pokretljivosti zglobova
  • Istezanje i neke jednostavne vežbe spretnosti

Sprečite rizike od povreda

Zagrevanje treba da bude ciljano za aktivnost na koju se odnosi. Dakle, ako se zagrevate za trčanje, onda se akcenat stavlja na tu grupu mišića- noge, donji deo leđa i zglobove. S obzirom da u procesu kretanja učestvuje veliki broj mišića, nije zgoreg zagrevati i ostale mišićne grupe.

U zimskom periodu kada je spoljašnja temperatura niska, zagrevanje ima još veću važnost i ne bi ga trebalo preskakati. Mnogi trkači tada praktikuju da se zagreju i istegnu dobrim delom i na toplijem mestu, recimo u stanu, pre nego što izađu napolje i onda su spremni za pravi trening. Kada su već postigli radnu temperaturu, mišići će je lako održavati bez opasnosti od hipotermije i povreda.

Leti je najlakše uraditi zagrevanje, jer se radna temperatura mišića ostvaruje veoma brzo. Baš zbog benefita koje zagrevanje daje, radite ga uvek i svuda, čak i ako je vaš celokupan trening lagani džogingBrzi treninzi bez zagrevanja nose veliki rizik od povreda, koje se mogu sprečiti na voma jednostavan i lak način – običnim zagrevanjem.

Zagrejte se lepo, pa na trčanje!

The post Zašto je važno uraditi zagrevanje pre trčanja? appeared first on TRČANJE.rs.

5 vežbi istezanja za prestanak bola u kolenu

$
0
0

Kolena imaju jedno od najsloženijih zglobova u telu i veoma je važno voditi računa o njima ukoliko ste trkač, posebno početnik.

Istraživanja američkih ortopeda pokazala su da, kada se nakon duge neaktivnosti, pokrenemo, prvi jači bol koji osetimo upravo jeste upravo bol u kolenu. Jedan od uzroka jeste sigurno to što nije postojala konstanta u treniranju, ali jedan od razloga je i nedovoljno istezanje – aktivnost koju znamo često da izbegavamo, a od izuzetnog je značaja za svakog ko se bavi sportom.

Zahvaljujući činjenici da se zadnja loža prostire od kukova do kolena i zapravo centrira kolena, ova velika grupa mišića veoma je fleksibilna i olakšava da bol u kolenima bude manji. Važno je da imate dobru zadnju ložu, ali imajte na umu da je možda ključni faktor u kakvom je stanju vaša kičma – a to znači da leđni i trbušni mišići, koji drže kičmu, treba da budu ojačani kako bi ona bila stabilna jer ukoliko situacija nije takva, bolovi će se protezati duž nogu.

Ovo su 5 vežbi koje fizijatri preporučuju da svakodnevno radite ukoliko se javila bol u kolenima i ojačate ih. 

1

1. Pronađite kutak gde možete da legnete na prostirku, levu nogu ispružite pravo, a na desno stopalo stavite traku za istezanje i podignite desnu nogu u vis, i polako povlačite stopalo ka dole. Ponovite vežbu 10-15 puta, vodite računa o disanju, a potom promenite nogu. *Ukoliko vam kičma nije najstabilnija, osetićete kako se zatežu i drugi mišići.

2

2. Od velike koristi je i istezanje stopala i Ahilove tetive. Ukoliko tetive nisu prokrvljene kako treba biće veoma čvrste, a prilikom trčanja to stanje se reflektuje tako što se javi bol u kolenima. Fizioterapeuti savetuju da, kako biste ojačali skočne zglobove, tetive i stopala, stanete prednjim delom stopala na stepenik ili ivičnjak i polako pete spuštate ka dole dok ne osetite blago zatezanje. Kičma treba da bude pravo, a ruke na osloncu. Uradite ovu vežbu u tri serije po 15-20 ponavljanja.

3

3. Ukoliko su kolena toliko bolna da je njihovo savijanje gotovo nemoguće, ovo je vežba koja vam može pomoći da se što pre rešite tog bola. Lezite na prostirku na stomak, traku za istezanje zakačite za desno stopalo i obema rukama povucite ka sebi, tako da petu vučete ka gluteusu. Osetićete istezanje u pregibaču kuka i kvadricepsu. Ostanite u tom položaju 30 sekundi, a zatim ponovite postupak sa drugom nogom.

4

4. Ukoliko osećate bol duž spoljne strane butine koji se spušta do kolena, najbolji način je da koristite tzv. foam roller (valjak od pene). Lezite na desnu stranu i stavite roler ispod desnog kuka. Prebacite levu nogu preko desne i rukama se držite o tlo. Pomerajte telo sve dok roler ne bude neposredno iznad desnog kolena, a onda se vratite nazad. Uradite nekoliko rolanja, a onda sve to ponovite sa drugom nogom.

5

5. Istezanje mišića koji rotiraju kukove mogu imati pozitivan domino efekat na kolena. Najbolji način da ih istegnete je da legnete na leđa sa nogama na podu, a zatim prebacite desni članak preko levog kolena, a rukama uhvatite levu butinu. Polako i nežno povucite levo koleno ka grudima, zadržite nekoliko sekundi pa pustite. Nakon nekoliko ponavljanja, isto to uradite sa drugom nogom.

Izdvojite vreme kako za zagrevanje, tako i za istezanje, jer, kao što verovatno znate, najbolja je preventiva!

The post 5 vežbi istezanja za prestanak bola u kolenu appeared first on TRČANJE.rs.

Trening overdose: Postižete sve lošije rezultate, a sve više trenirate?

$
0
0

Ne osećate se dobro? Nemate volju za treningom i takmičenjem? Postižete sve lošije rezultate na treningu? Ne trenira vam se? Hronično ste umorni?

Ako su odgovori na ova pitanja potvrdni vi se nalazite u stanju pretreniranosti i vreme je da promenite svoj pristup treningu. Trčanje je moćna stvar i može vam mnogostruko poboljšati kvalitet života, ali isto tako vas može dovesti i do patološkog stanja ako nepravilno trenirate.

U procesu sportskog treninga smenjuju se periodi napora i odmora. Kada se naruši ravnoteža i napor postane veći, a odmor neadekvatan, trkač ulazi u stanje pretreniranosti.

Pretreniranost je stanje gde na metaboličkom nivou, katabolizam preovladava anabolizam, što ima za posledicu to da se molekuli razlažu, ali da se ne resintetišu u potpunosti.

Pretreniranost se pored nedostatka volje i hroničnog umora, manifestuje i kroz pad imuniteta, motivacije, fizičkih sposobnosti, razdražljivost, nesanicu, pad apetita, itd. U posednjoj fazi dolazi do kolapsa organizma.

Iz pretreniranosti se izlazi samo na jedan način – odmorom. Naše telo je inteligento i uradiće sve kako bi do neophodnog odmora došlo. Ako vi uporno nastavljate sa takvim treningom, koji vam šteti, organizam će oboriti svoj imuni sistem kako bi se lakše razboleli, jer bolstan čovek mora da miruje, leži, pije čajeve i odmara.

Ili će se namerno povrediti kako bi sprečio dalje propadanje. Da do toga ne bi došlo vi sami morate prepoznati prve simptome i na njih odreagovati.

Šta da uradite kada osetite da ste pretrenirani?

U zavisnosti od faze pretreniranosti možete:

  • u potpunosti prekinuti trenažni proces na neko vreme
  • sprovesti mikro ciklus oporavka koji se temelji na laganim trčanjima po prirodi ne duže od pola sta i istezanju mića
  • smanjiti trenažno opterećenje, tj brzinu i dužinu treninga

Pored promena u samom treningu promenite i ishranu. Uzimajte što više tečnosti, proteina, vitamina i minerala. I opustite se, slušajte neku laganu muziku, gledajte komedije, smejte se, vodite ljubav i čitajte knjige koje inspirišu. Kada se dovljno odmorite, vratite se novim sportskim podvizima.

Da li ste ikada bili pretrenirani i kako ste to zaključili?

The post Trening overdose: Postižete sve lošije rezultate, a sve više trenirate? appeared first on TRČANJE.rs.

Izađi iz zone komfora i trči bolje nego ikad: vežbe za superiornu tehniku trčanja

$
0
0

Većina današnjih treninga sportova izdržljivosti zasnovana je na jednostavnoj premisi da je srce glavni razlog zašto postajemo umorni u toku treninga. U datom trenutku, srce ne može dovoljno brzo da “hrani” naše mišiće što dovodi do zamora. Dakle, kada pokušamo da trčimo najbrže što možemo u dužem intervalu, mišići za svoj rad zahtevaju više oksidovane krvi nego što srce može proizvesti usled čega dolazi do deficita kiseonika, pa telo ulazi u ulazi u anaerobno stanje.

U stanju mirovanja se telo nalazi u savršenoj homeostazi. Bilo kakvim vežbanjem telo izvodimo iz harmonije i narušavamo homeostazu. Mozak je taj koji daje poslednju reč i naše trčanje zavisi od toga koliko vlakana će nam mozak dozvoliti da aktiviramo kako navedeno narušavanje ne bi imalo katastrofalnu posledicu.

Dakle, dozvoliće nam da završimo trening ili trku u granicama u kojima aktivnost neće naškoditi nijednom delu našeg tela. Stoga, trčanje trka je krajnje jednostavno – nesvesno trčimo ne najbrže što možemo, već najvećom brzinom koja neće naškoditi našem telu. Jer, kako drugačije objasniti činjenicu da kada smo blizu kraja trke, umorni jedva pokrećemo noge, a onda ugledamo cilj i naprasno trčimo brže nego tokom bilo kog segmenta trke? To praktično znači da usporavanje u toku trke (udaranje u “zid”) ne nastaje kao posledica nedostatka energije (glikogena), jer zalihe uvek postoje, već da taj nedostatak daje mozgu signal da mora smanjiti aktivnost mišića. Ovaj fenomen predstavlja odbrambeni mehanizam tela.

Izlazak iz zone komfora

U svim sferama života, pa i u trčanju, najuspešniji put ka napretku je onaj koji nas izvodi iz zone komfora. Ako u toku trenažnog ciklusa naviknemo telo da trči sa zalihama glikogena na minimumu, lakše ćemo podneti i samu trku.

Neuro-naučnik Džozef Ledu (Joseph LeDoux) objašnjava ovaj fenomen sledećim rečima: “Navikavanje je vid učenja u kojem učestala prisutnost stimulansa dovodi do smanjenja odgovora – poskočićete čim čujete jak zvuk, ali ako se taj zvuk ponavlja na posletku ćete sve manje poskakivati”. Mehanizam navikavanja nam pomaže da izbegnemo trošenje pažnje i energije na reagovanje na stimulanse koji nas, koliko god bili neprijatni, neće ubiti.

Slučaj: Alberto Salazar

Jedan od najpoznatijih svetskih trenera trčanja, Alberto Salazar (trenutno trener Moa Faraha), je i sam u mladosti bio izrazito uspešan atletičar. U toku trkačke karijere bio je  poznat po tome što je dovodio svoje telo ne samo do krajnjih granica, već i preko njih.

Na Folmaut trci 1978. godine je od prevelike telesne temperature (41.6° C) kolabirao na cilju i umalo preminuo. Par godina nakon te trke, na pitanje da li se plaši da ponovo dođe do svojih granica, odgovorio je: “Ne. Ono što se desilo nakon toga je da sam konačno rekao sebi – toliko možeš da “guraš” sebe ako si dovoljno jak”. Folmaut trku Alberto je smatrao prelomnom tačkom u daljem toku svoje trkačke karijere.

Salazar kolabira nakon pobede na Bostonskom maratonu, 1982.

Salazar kolabira nakon pobede na Bostonskom maratonu, 1982.

Ovo je bez sumnje jedan ekstreman slučaj i nešto što se nikako ne bi smelo raditi. Zaključak je da kontrolisano treniranje u zoni diskomfora omogućava napredak i podnošljiviji finiš trke.

Mentalne vežbe za bolju motoriku trčanja

Ako ste uspešno ovladali vežbama iz prethodnog teksta, u nastavku možete naći novih šest vežbi koje će poboljšati motoriku vašeg trčanja.

>>>Idealno je vežbati jednu vežbu u toku jedne trkačke nedelje na svakom treningu i to u toku zagrevanja i hlađenja, jer je objektivno teško voditi računa o motorici prilikom trčanja bržih treninga.

Vežbe su preuzete iz knjige “Brain Training for Runners” – Matt Fitzgerald.

Pročitaj više: 6 VEŽBI ZA SUPERIORNU TEHNIKU TRČANJA

Povlačenje puta

Čemu služi: doprinosi jačem i ranijem odgurivanju stajne noge od tla, učvršćuje korak i smanjuje vreme kontakta sa tlom.

Kako izvesti: zamislite da trčite na ogromnoj nemotorizovanoj (manuelnoj) traci, koju pokrećete vašim koracima i zamislite da je put kojim trčite upravo ta traka. Zapravo se nećete kretati unapred, već ćete simulirati kretanje “povlačenjem trake” svakim svojim korakom.

Mlitavo stopalo

Čemu služi: bolje iskorišćenje povratne energije prilikom udara noge o tlo, uz smanjenje stresa od udara na samo stopalo.

Kako izvesti: opustite stopalo neposredno pre udara o tlo. (Da ne bude zabune, u prethodnom članku govorimo da noga treba da bude zategnuta, zapamtite sledeće: noga (od članka na gore) zategnuta, stopalo (od članka do prstiju) opušteno.

 Zatezanje zadnjice

Čemu služi: poboljšava stabilnost mišića kukova i smanjuje rotaciju kukova.

Kako izvesti: neposredno pre samog dočeka zategnite zadnjicu i to samo onu stranu zadnjice noge koja ostvaruje kontakt sa tlom. Držite mišić zategnutim dok god je stopalo na tlu. Opustite stranu mišića kada je noga ponovo u vazduhu.

Osećanje simetrije

Čemu služi: smanjuje asimetričnost tela.

Kako izvesti: usmerite svoju pažnju na određeni deo tela, na korak, na levu i desnu stranu. Osetite zamah ruku i njihov položaj, pokret vaših nogu, momenat udara noge o tlo, momenat odgurivanja od tla. Uporedite osećaj u levoj polovini, a potom i u desnoj polovini vašeg tela. Ukoliko osećate razliku, ispravite uočenu asimetriju. Konkretno, izmenite korak na onoj strani na kojoj se osećate manje komforno, manje prirodno ili ispravno, te uskladite nedostatak sa suprotnom, boljom stranom.

Osovina između nogu

Čemu služi: uključuje aktiviranje pregibača i rotatora kuka i sprečava unutrašnju rotaciju butne kosti.

Kako izvesti: zamislite da je između vaših kolena postavljena osovina koja odguruje vaša kolena par centimetara više od standardne razdaljine prilikom trčanja.

Trčanje prema zidu

Čemu služi: ispravlja predugačak iskorak (overstriding).

Kako izvesti: zamislite da je tačno ispred vašeg nosa zid koji se pomera unapred zajedno s vama. Vaša kolena i stopala će konstantno udarati u zid ukoliko ne skratite vaš korak i dočekate se ispod vaših kukova (ispod centra ravnoteže). Blago naginjanje unapred iz zglobova stopala omogućiće vam malo više prostora za manevar.

Pročitaj više: 6 VEŽBI ZA SUPERIORNU TEHNIKU TRČANJA

Da li ste probali neke vežbe iz ovog ili prethodnog teksta o tehnici trčanja? Kakvi su vaši utisci?

The post Izađi iz zone komfora i trči bolje nego ikad: vežbe za superiornu tehniku trčanja appeared first on TRČANJE.rs.

Viewing all 383 articles
Browse latest View live