![21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu fotografija novosadskimaraton 790x536 21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu]()
Ovo je članak za one koje interesuje kako je jedan 23-godišnji triatlonac otrčao jedan maraton i kako su izledale njegove 2 nedelje pred maraton, u detalje.
Članak je dosta dugačak, ali stalno dobijam zahteve od mnogih od vas da što detaljnije opišem neke treninge, ishranu, pripreme i td, tako da sa obzirom da sada imam vremena, nije mi problem da opširno podelim sve sitnice sa vama… Praktično ovo je članak za one koji vole brojke i “sitnice” u opisu treninga/trke/života sportiste.
Otkud maraton?
Nakon Svetskog Kupa u Alicanteu koji se održao pre dve nedelje, imao sam u planu da uradim još 2 trke u drugom delu oktobra. Međutim pošto je zbog tehničkih razloga bilo špekulacija da će te 2 trke da se odlože, od kojih je jedna Evropski Kup u Sevilji, počeo sam da razmišljam o opciji da uradim Barcelona Triatlon i time završim triatlonsku sezonu. Priznajem da sam umoran psihički i fizički jer je sezona bila dugačka, i da bi mi godišnji odmor i off season period zaista dobro došao što pre.
Ali tu se vrzmala još jedna misao, a to je trčanje Novosadskog Maratona. Prvi put mi je ta “ludost” pala na pamet prošle godine na kraju sezone kada sam pomislio da bih možda išao u Ljubljanu da otrčim maraton, ali ipak sam odustao od te zamisli.
I ove godine kada sam video da se datum održavanja 21. Novosadskog Maratona poklapa sa planiranim triatlonom u Španiji, bilo mi je pomalo krivo, jer bi trčanje prvog maratona na kraju sezone u gradu u kojem živim bila idealna prilika.
Stoga je otkazivanje triatlona u Španiji i moj raniji završetak sezone poslužio kao odlična prilika i izgovor da dođem kući 1-2 dana pred maraton i potom debitujem na ovoj distanci.
Na ovu distancu sam od malenih nogu gledao sa divljenjem, i uvek zamišljao maratonce, trkače neverovatne izdržljivosti, kako trče od Čelareva do Novog Sada (jer sam pre živeo u Čelarevu, mestu na 30 km od NS-a, i putovao svaki dan na trening plivanja u NS), a potom se još vraćaju na pola puta do Čelareva. I to me je fasciniralo, kako oni mogu da trče skoro 2 puta tamo i nazad bez prestanka, a meni je često bilo dosadno i kolima da idem!
Naravno godinama i treningom u triatlonu to se dosta izmenilo i kada sam prekjuče stao na startnu liniju zaista sam praktično bio siguran da će svih 42 km proći kao jedan malo teži psihički trening, ništa više!
Uvertira za maraton
Obzirom da sam tek 10 dana pred maraton odlučio da ću da ga trčim, a prijavio se 6 dana pred trku (tweet iznad), logično je da su moje “pripreme” za isti bile skromne, ili bolje reči pripreme nisu postojale!
Nisam trčao duže od sat vremena skoro 2 meseca jer sam od septembra pa nadalje skoro svaki vikend imao trke stoga je sve u celini bio tejpering za poslednje triatlone u sezoni. Ali sam znao i bio samouveren da mi neće faliti “dužina” tj da mi neće faliti aerobne izdržljivosti jer sam odradio veoma veliki august i veoma veliki jul (i veoma velikih 7 prethodnih godina…) kada se nagomilalo mnoooogo sati.
Ono što verujem da većina ne shvata je da mi triatlonci treniramo 30+ h iz nedelje u nedelju (osim kada je tejper u pitanju). Naravno da nije isto 4 h bajka ili 2 h trčanja, ali se naša aerobna sposobnost tj izdržljivost svakodnevno razvija na mnogo efikasniji način nego pa čak i kod maratonaca!
Zbog toga što je mnogo lakše podneti stres treninga 3 sporta nego jednog poput trčanja, i stoga nama nije nikakav problem da 3 dana za redom plivamo ujutru 4, 5 ili i više kilometara, potom vozimo 3 h ljutih brda a poslepodne otrčimo 1 h sa jakim tempom i slično. Ovde se i radi o tih 1 h trčanja, da li je tempo u pitanju, ili intervali, nebitno, nakon 4 ili 5 h treninga istog dana!
Kada izađete napolje poslepodne na to trčanje koji je treći trening, vaše noge su smrvljene. Taj početak trčanja je kao da trčite u blatu. Umor je prisutan, noge su “pune”, treba vam dosta vremena da se zagrejete i razbijete taj “junk” u nogama. I naravno psihički je veoma teško.
…E upravo u “tom grmu čuči zec”. To je tip treninga koji omogućava triatloncima da otrče maraton, jer trčati poslednjih 15 km u maratonu i trčati tih sat vremena na kraju dana, nakon 4.5 sata treninga u jakom ciklusu nemaju previše razlike! To je razlog zbog čega sam bio 100% samouveren da 42.1 km neće, niti može na bilo koji način da predstavlja bilo kakav problem “izdržljivosti”, “distance” i slično.
Moj najveći strah je bio kako će noge reagovati, znači znao sam da jedini razlog koji može da me zaustavi jeste bol u bilo kojem mišiću ili tetivi na nogama, jer je to ozibljna distanca po asfaltu i stres na noge je prevelik, i naravno moje noge nisu adaptirane na 2.5 ili 3 h neprestanog trčanja po asfaltu. To je bila jedina potencijalna prepreka i zaista sam krenuo od prvog metra poštujući telo na način da ću sve vreme trčati pametno tj ispod praga odnosno tempa koji bih mogao da držim od starta do cilja. I svakako je cilj bio da trčim sa većom kadencom da bih umanjio stres podloge.
Da se vratim na moje “pripreme”
Nakon Sveskog Kupa u Alicanteu, namerno sam povećao obim trčanja za određen procenat, u tom smislu da što bi umesto laganog trčanja od 30-40 min dnevno trčao 1 h, jer preostaje samo triatlon u Barceloni samo 7 dana nakon trke u Alicanteu, tako da bilo šta više od toga nema smisla jer se triatlonska sezona završava.
- Već dan nakon trke sam otrčao skoro sat vremena off road po valovitoj podlozi, a isti dan sam pre podne i rasplivao nešto manje od 3 km
- 2 dana nakon trke, napravio sam 5 sati treninga. 4 km plivanje, 2.5 h brdovitog bike-a i na kraju dana 1 h off road valovito ali sam trčao prijatan tempo, nisam trčao baš lagano
- U Sredu 3 dana nakon Alicantea i 4 dana pred Barcelona triatlon napravio sam spajanje 2 h brdovitog bike-a sa 30 min trčanja, a potom poslepodne 3.5 km plivanja
- Četvrtak 50 min tempo trčanja off road valovito, posle podne plivanje u moru, kratko, samo 30-40 min, a potom masaža
- Petak, 2 dana pred trku, bike 1 h a potom put od 5.5 sati za Barselonu
- Subota, dan pred trku 25-30 min plivanja u moru i 20 min trčanje sa ubrzanjima
- Nedelja Garmin Barcelona Triatlon, 1.5 km – 40 km – 10 km. Trka je bila zaista brza i nijednog trenutka nismo stajali, znači od starta do cilja, svih 1:50 h je bilo furiozno jer smo na bikeu konstanto držali jak tempo. Već u toku trke se pojavio neki bol u levoj butini, bol koji je signalizirao da je ta butina “puna”, znači ne bol poput povrede, već se skupilo dosta mlečne kiseline i nus produkata. To me je zaista uznemiravalo, jer praktično 3-4 dana nakon trke sam prilikom trčanja osetio da je ta butina još uvek puna iako sam masirao, mazao i istezao
- Ponedeljak, dan nakon trke i 6 dana pred maraton – put za Alikante, 5 h, a posle podne trčanje 55 min, off road valovito, lagano
- Utorak 2 km lagano plivanje a posle podne 1 h tempo trčanje, off road, valovito. Iako je prošlo samo 2 dana nakon olimpijskog triatlona noge su bile sasvim okej (sem tog uznemiravajućeg bola u levoj butini) i bez problema sam na zemljanim/kamenim putevima držao 4 min/km – 3:50 min/km većinu treninga, uživajući. Isto veče je bila velika žurka i čitava ekipa i svi drugovi/drugarice pa i trener iz tima su izašli, a pošto je meni praktično sezona završena 2 dana ranije i ovaj maraton je bilo samo “spuštanje zavese”, izašao sam da se provedem ne razmišljajući ni malo o nadolazećih 42 km. Vratio sam se kući u 6 ujutru, i noge su bile naduvane kao kod patka, jer sam stajao na njima 6 sati bez prestanka uključujući i činjenicu da nisam spavao skoro 22 h “u cugu”.
- Sreda – probudio sam se u 10 h ujutru, znači samo 4 h sna. Bioritam je čudo… Doručkovao sam, a potom otišao na plažu na kojoj sam proveo par sati uživajući na Suncu na skoro 30 C, i u toplom moru. Nisam napomenuo da sam cele prošle nedelje trenirao na preko 30 C, a te nedelje je bilo 25 C svaki dan, znači prava vrućina kao da je leto u pitanju, a ne oktobar… Potom sam došao kući, ručao, odspavao sat, sat i po, i odradio 55 min trčanje sa 2×10 min (isto valovito i off road) na 3:45 min/km. To su bila 2 soldina tempa, jer tih 3:45 je najmanje 3:35 min/km na ravnom i na asfaltu ili stazi na stadionu. Osećao sam se okej, i to je bio ciljani tempo maratona
- Četvrtak pre podne bike test na trenažeru, tj. test snage, stoga nekih 20 min zagrevanje a potom test od 20-30 minuta gde se dolazi skoro do maksimuma. Ja se nisam baš “odvalio” tj iako je test bio iscrpljujući i poslednjih 10 minuta su zaista teški, nisam dao 100% jer sam se od ponedeljka osećao lošije (a celonoćna žurka nije pomogla sigurno), curio mi je nos, žuljalo me je grlo i kao da me je napadala neka prehlada. Nisam se dao, jeo sam više puta dnevno Imuno Med i Indijski Med, pio čajeve kao i uvek, propolis, i bio utopljen… Ali izbacivao sam mnogo šlajma kroz nos tako da sam znao da moje pametno telo čisti sebe i da ću za par dana biti skroz okej. Posle podne sam otrčao nešto manje od 40 minuta sa 4 ubrzanja po 200 metara, od laganog kaskanja do sprinta. Potom sam otišao malo na plažu, opustio se, a potom imao masažu.
- Petak 2 dana pred trku, celo prepodne sam bio na plaži i uživao u poslednjem “letnjem” danu u 2013-oj. Posle podne sam trčao 30 min lagano sa 10 minuta vežbi trčanja. Uveče sam imao let za Budimpeštu, u koju sam sleteo u ponoć, a potom sam vozio 2 h do Morahalom banje gde su mi bili roditelji i sestra. Legao sam u 02:00 ujutru.
- Subota, dan pred maraton – probudio se u 8 a potom otišao u termalne bazene jer znam koiko su oni lekoviti i dobri za tetive i ligamente. Međutim nisam proveo više od 20 minuta u njima, jer topla voda jako puno iscrpljuje i najmanje što mi je trebalo je sat ili dva “otkuvavanja” dan pred maraton. Potom sam došao kući u Novi Sad na ručak nakon 2 h puta, odspavao, onako baš “momački”, 1.5 h, i predveče otrčao 20 min lagano sa 2×1 min na 3:45 min/km (ciljan tempo) sa 1 min lagano između. Potom sam u centru pokupio startni broj i jedno spavanje me je odvajalo od trke. Zaista sam jedva čekao, bio sam baš dosta uzbuđen jer je to nešto što nikada nisam radio, i uvek me privlače novi izazovi… uveče sam opustio noge (butine, zadnju ložu) Compex elektro stimulatorima i celo veče sam nosio Compressport kompresione čarape
Nedelja, dan 21. Novosadskog maratona
![21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu fotografija nikeoprema 21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu]()
Probudio sam se u 6:30 h, stavio belu rižu da se pravi, i malo pre 7 h sam doručkovao moj preferirani takmičarski obrok: pomešana činija bele riže sa 2 jajeta, sve zajedno umućeno sa dodatkom maslinovog ulja i malo (kalijumove) soli i bilja
2 h pred start sam popio crni Earl Grey čaj (isto omiljeni pred trku. inače nikada ne pijem crni čaj), a potom nešto pre 9 h otišao u centar, samo 1.5 km od kuće, da bih se spremio za start. Obukao sam dugu trenerku, šuškavac, imao sam compression čarape koje uvek nosim na zagrevanju, i celo jutro sam nosio rukavice i kapu. Veoma mi je bitno bilo da ostanem utopljen do pred start iako je dan bio lep i temperature su bile preko 20 C.
30 min pred start sam se zagrejao, ali kratko, jer sam znao da predstoji duga trka. Pričajući sa iskusnim Zdravkom Mišovićem on mi je potvrdio da nema previše smisla zagrevati se 20 ili 30 minuta (osim ako ne obaram svetski rekord pa treba da idem brže od 3 min/km). Uradio sam par vežbica, ubrzanja, a potom je pred sam start sledelo malo stresa zbog promene broja (jer prethodno nisam bio registrovan za AK, pa kada sam se registrovao za AK Vojvodina prethodno nisu znali da ću trčati Prvenstvo Srbije itd…. administracija), i 1 minut pred start, tu smo, svi na liniji.
…To su bili trenuci za poslednji tračak koncentracije. Seo sam na ivicu pokraj puta, bio veoma veoma smiren i motivisan (napisao sam na facebooku nakon trke da sam slušao veoma relaksirajuću instrumetalnu muziku sat vremena pred start).
Mnogo mi više prija da slušam takav tip muzike, ne zbog toga što se uznemirim, naprotiv, ja sam velika flegma pred start i pred najveća takmičenja sam suviše opušten (što me ponekad iritira, jer volim pomalo adrenalina), ali obzirom da sam znao da ću morati veoma dobar odnos da napravim sa svojim mozgom i svojom psihom, znao sam da će mi zaista prijati lagana muzika i da se postavim u najpozitivnije moguće psihičko stanje.
Već godinama smatram da je trčanje mnogo više umetnost nego sport, i to je glavni razlog zašto volim klasičnu muziku da “spajam” sa trčanjem. Kada me ljudi pitaju ja volim da dam sledeći primer koji se sastoji u tome da dok gledate najveće “umetnike” dugoprugaškog trčanja, slušate laganu muziku i uvidećete neverovatnu simbiozu, pa evo:
Izazivam vas na test, probajte da uradite sledeće: pustite ovaj YouTube snimak Gebreselassija ali bez tona, isključite zvuk (ne na vašim slušalicama, nego na tom snimku na YouTubu kliknite “mute”), zaustavite video na početku (tako bez zvuka) a potom otvorite u novom prozoru npr ovaj video instrumentalne relax muzike. Na tom klipu pojačajte muziku i pustite da krene, potom dok ide ta lagana muzika pustite snimak Gebreselassija (njega pustite bez tona) i gledajte ga slušajući tu laganu muziku iz drugog prozora. Posmatrajte tu mitsku trku na 10 km iz Sidneja, dok vam u pozadini svira ta lagana muzika…Sada mi recite (napišite ispod u komentaru) da li vam “ide” ta muzika uz taj snimak? …
… Naravno da ide, vodeća šestorka pleše, skakuće. Bez ikakvog napora! Upravo zbog toga smatram da takav tip muzike poseduje mnogo veću moć pred trčanje nego neki treš od metala, tehna i ostale muzike za ispiranje mozga.
Pucanj označava početak
…Da se vratim na 1 minut pred start. Dakle tu sam iza linije, sedim, potom se 20 s pred pucanj dižem, stajem iza u neki treći red i vreme je za žurku! Bam, here we go. Nakon par momenata tu sam u prvoj grupi maratonaca iza našeg proslavnjenog maratonca Sretena Ninkovića.
Prvih 500 m prolazimo na 3:20 min/km, a meni tempo izgleda kao da trčimo 4:30 min/km. To je bio odličan rani znak! Prvi km na 3:30 min, a potom kako su se ređali kilomeri ustalila se srednja brzina od 3:48 min/km.
Bio sam siguran, da ukoliko završim trku da ću biti u stanju to da uradim u srednjem tempu od 3:45 do 3:50 min/km. Jer ako su moji fiziološki pragovi u tom trenutku npr na 3:07 min/km i 3:25 min/km, tempo od 3:45 min/km je ne samo komotan (ukoliko sam odmoran, a pred maraton siguran da jesam) nego su i moji energetski procesi i trošnja veoma ekonomični i praktično nema nagomilavanja mlečne kiseline.
Mislim da to mnogi dugoprugaši ne razumeju i treniraju suviše dugo i sporo što ih čini sporijih maratoncima. Svaki vrhunski maratonac je u stanju da trči veoma, veoma brzo 5 i 10 km! Stoga sam ja bio ubeđen u tu moju filozofiju, da moram prvo da budem brz na kratkoj distanci, i ukoliko sam iole efikasan i aerobno spreman (a svakako da jesam zahvaljujući silnim satima u sve tri discipline), da mi maraton i neko solidno vreme za prvi put, neće predstavljati problem. Jer sam poslednjih par meseci bio zadovoljan trkačkom brzinom i bilo je par zaista brzih treninga na stazi.
![21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu fotografija P1011033 700x528 21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu]()
Kilometri su se smenjivali na mom Garminu. Ja sam se osećao fenomenalno, praktično sam kočio u mnogo navrata da ne bih gazio trkače ispred. Uglavnom sam trčao iza Sretena jer sam njega smatrao za favorita br 1.
Nakon 10 km se pojavilo zatezanje u levoj butini... Ne prevlik bol, ali neprijatan. Na okretu u Veterniku na nekih 15-17 km sam stao na 5 sekundi da se istegnem. Ne znam da li sam prvi koji je to uradio, ali volim na dugim trčanjima da stanem u par navrata i istegnem se jer osetim da mi se rasterete mišići. Nakon toga sam napravio skoro sprint na 50 m i vratio se u grupu. To sam uradio ukupno 4-5 puta u toku maratona. Prijalo mi je, i uvek sam se u roku od 10 sekundi vrato u grupu ili do vodećeg.
Prošli smo polumaraton na tačno 1:20 h. Osećaj i dalje fenomenalan (što se tiče umora, pluća, disanja, pulsa i td), znao sam da ukoliko nastavimo da trčimo istim tempom (gledao sam da što više trčim iza tj. da ne budem na čelu previše, jer sam znao da je trka duga i želeo sam da se čuvam do poslednjeg trenutka jer su mišići počeli da se zatežu i pribojavao sam se bolova) da ću bez problema još 21 km držati isti. Malo sam i blefirao kod svojih suparnika, mislim da nisu skontali koliko rasterećeno trčim njihovim tempom.
![21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu fotografija P1011116 700x488 21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu]()
U par navrata sam dobio ogromnu želju da izađem napred i krenem da trčim 3:30 min/ km, toliko snažno sam se osećao. Ali govorio sam sebi “budi strpljiv, čekaj kraj, uživaj, rezultat je nebitan danas”. Mislim da sam imao pulsmetar da bi mi on pokazivao sve vreme puls od nekih 150 do ne više od 160 (max mi je preko 190)!
Na nekih 25-30 km ostali smo Mađar, Sreten i ja. Mađar je vodio, a potom mi je Sreten pokazao rukom da prođem iza Mađara. Napravila se mala razlika. Namerno sam pustio Mađara da se odvoji polako i pravio sam se kao da ne mogu da idem brže i da mi je teško.
Mađar je napravio razliku od 20 m, a potom sam dao gas i spojio i nakon 15 s bio odmah iza mađara. U tom trenutku sam ostavio Sretena, tj to je bio trenutak gde sam pobedio Prvenstvo Srbije. Malo taktike i to je bilo to. Međutim znam da je Sreten imao loš dan i da ne trenira kako je pre trenirao, stoga mi je žao bilo što nismo uspeli da produžimo sportsku borbu do poslednjih metara tj. što on trenutno nije spremniji.
![21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu fotografija km40 21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu]()
Poslednjih 15 km je bilo u cilju završetka jer sam praktično imao titulu u džepu, a pošto sam video da je Mađaru teško znao sam da samo treba da sačekam poslednja 2 km i da se odvojim.
Na 30 km se pojavio novi problem, ahilova tetiva na levoj nozi. Počela je da zateže i boli. A potom i desno koleno… Znači napale su me 3 “dečije bolesti”, koje sam se pribojavao. Beton, lagane patike za trku, neprilagođenost na distancu… iako sam bio odmoran i nimalo nisam osećao zamor, trčao sam praktično u trećoj brzini, ti bolovi nisu bili naivni. Stoga je od 2 h trke jedina borba bila ta protiv tih bolova.
Trčao sam iza Mađara iako je tempo pao i osećao sam se nekako loše, kao da varam, jer trčimo tako sporo a ja sam sposoban za mnogo jači tempo. Znao sam da ću postati Prvak Srbije a bolovi i rizik od povrede mi ne daju da se “odvalim”… Ali ti bolovi i odbrambeni mehanizam i zdrav razum mi nisu davali da se odvojim sam i vijam rezultat, jer najmanje što želim je neka povreda zarad praktično ničeg. Tako da je tu bilo dosta udaranja šakom u mišić trčeći, ne bi li ga opustio, potom pritiskanja kolena, potom stajanja da istegnem ahilovu, krcakanja zglobova i tetiva i td.
Ali kilometri do cilja su se smanjivali, bol nije rastao i bio sam u stanju da trčim. 1.5 km pred cilj, ubacujem u petu brzinu, trčim 3:15 km/km, Mađar odmah ostaje iza. Iako mi Raš govori da je 100 m iza ja ne stajem niti usporavam i trčim ka ciljnoj ravni. Ka ciljnoj ravni koji sam dosta puta zamišljao ovih 10-ak dana……
Prošlo je 41.5 km, skoro 2:45 h, mnoge faze bola (uvek do sada je bio bol u plućima, u mišićima, a sada je prvi put da sam radio trku gde sam imao ovu vrstu bola koja je uzrokovana ne jakim tempom, nego nečim drugim), i skrećem ulevo u Zmaj Jovinu, ostalo je 300 metara do finiša. Pojačavam još, trčim na 2:50 min/km i prolazim kroz cilj, misleći na jednu osobu, Desu, kojoj sam posvetio ovu pobedu (na fejsbuk linku koji sam stavio gore možete pročitati moje utiske i objašnjenje zbog čega ta posveta njoj).
Posle cilja
Voaaaaa, zaista dosta emocija jer mi je ova vrsta trke otvorila neke nove horizonte. Stasao sam za jedan nivo iznad, kao sportista i kao osoba, mislim da to svako oseti nakon istrčanih 42 km. A da sam bio u stanju da postanem prvi novosađanin koji je pobedio Novosadski Maraton, zaista je nešto što će jednog dana da bude istorija…
Sjajno iskustvo, sjajna trka, sjajna atmosfera…. i ono meni najvažije, znam da je moje telo spremno za ove duge distance. I pre svega, znam da je moja glava spremna! A ko zna, možda će uskoro, osim Ria, moj san postati i Kona... jer ove godine sam odradio 2 testa, Half Ironman na početku sezone gde mi je vreme od manje od 4 h dalo optimizma, kao i ovaj maraton gde mi je osećaj da mogu da idem 2:35 u najamnju ruku, h na “suvom” takođe dalo dodatnog optimizma. Tako da nikad se ne zna šta donosi sutra…
Ishrana i hidratacija
Želeo bih još da dodam da što se ishrane i hidratacije tiče da sam konstantno (npr na svaka 3 do 4 km) pijuckao izotonik pomešan sa amino kiselinama (veoma veoma bitne i u toku aktivnosti, ne samo nakon), a pojeo sam 2 gela sa 30 mg kafeina, negde na 15 i 30 km, i još 4 mala gela bez kafeina. Na okrepi sam uzeo 1-2 put samo malo vode da zalijem gel.
Dan pred trku sam večerao belu rižu spremljenu sa lanenim uljem a potom jeo sa dodatim maslinovim uljem, sardinu, avokado, i cveklu. Ručao sam integralnu rižu sa ribom i salatom (cvekla, zelena salata, paradjz). To posle podne sam izbegavao voće i vlakna uopšte, koje inače dosta unosim. Ugljene hidrate (rižu, inače ne jedem testo) sam jeo samo 2-3 dana pred trku.
Od suplemenata jedini koji sam koristio poslednja dva meseca i uopšte ove godine (ne računajući izotonik koji stalno koristim na dužim treninzima) je beta alanin, amino kiselina koja koja pomaže u otpornosti tela na mlečnu kiselinu, prosto predstavljeno. Čitao sam da Alberto Salazar sa Farahom i Ruppom koristi jedino taj suplement stoga sam isprobao i zadovoljan sam. Bukvalno ništa više ne unosim, niti proteine niti vitamine niti bilo šta drugo.
Juče je zvanično počeo moj odmor i moja off sezona. Vreme je da zaboravim na trčanje, da zaboravim na triatlon i da zaboravim na sport uopšte, posvetim se nekim drugim stvarima narednih mesec dana i dobro napunim baterije i potpuno ispadnem iz forme. Da bih u novu sezonu krenuo sa mnogo motivacije, potpuno odmoran i jako gladan novih izazova i uspeha.
Hvala vam svima na velikoj podršci u toku trke i neverovatno velikom broju čestitki!!!
“Most people never run far enough on their first wind to find out they’ve got a second.” Ogy
The post 21. Novosadski Maraton i Prvenstvo Srbije u maratonu appeared first on TRČANJE.rs.