U mnogo navrata sam primio poruke i mejlove od poznanika i prijatelja ali i od (meni) nepoznatih posetilaca sajta da napišem kako i koliko i na koji način treniram, koji su obimi u pitanju, kako kombinujem trening, šta i kako jedem, šta koristim od suplementacije… zapravo najčešće je to bio zahtev za poneki savet na osnovu ličnog iskustva.
![Sedam dana triatlona fotografija ognjen stojanović bike 615x230 Sedam dana triatlona]()
To je dosta teško opisati jer je ovaj naš “posao” veoma kompleksan sa mnogo varijacija i svaki mikrociklus je samo deo jednog velikog ciklusa i sistema i sam po sebi ništa ne znači, nešto nalik Lego kockicama.
Ipak, znatiželja je nešto sasvim normalno, ja sam prvi koji sa mnogo interesa čitam šta i kako drugi treniraju. Bez obzira što vrlo teško mogu da primenim na sebi išta, zbog prethodno navedenih činjenica.
Ovo je bila jedna obimnija nedelja sa ne previše (oštrog) inteziteta gledano u globalu, u vidu priprema za moju prvu polu Ironman trku koja je 14. marta i predstojeću triatlon sezonu.
Dole navedeni treninzi kao i lične nutricionističke informacije ne preporučujem nikome niti ovo služi kao predlog treninga bilo kome, svi smo različiti, svi različito reagujemo na razne stresove tokom treninga i svi imao jedinstvene nutricionistče potrebe, tako da ako se odlučite za uzimanje bilo kojeg dela kao savet, to radite na sopstvenu odgovornost.
Zapamtite da je ovo nešto što odgovara meni nakon mnogo godina treninga i nakon mnogo promenjenih tipova treninga, nakon jedne prilagođene “dijete” samo meni tj jednom organizmu koji se razvio da na najbolji način odreaguje na sav stres i da uzme najbolje iz hrane koju konzumiram.
Kako sam trenirao
U Nedelju dan pred početak ovog mikrociklusa sam imao trku, sprint duatlon koji sam prilično jako odradio. Poslepodne sam imao slobodno i odmarao sam.
Ponedeljak:
- Trčanje: 30 min lagano, 6.5 km kao zagrevanje za teretanu
- Teretana: 45 min odmah nakon trčanja, prvenstveno core (trup) kao i vežbe (tegovi) za ruke (noge odmor zbog trke)
- Plivanje: 3.5 km odmah nakon teretane, lagano, nakon plivanja izvlačenje guma
- Trčanje 1:00 h (off road) 12.7 km
Utorak:
- Spajanje 4:43 h: 4:10 h bike brda 113 km sa 1.600 m d+ (vertikalni uspon) + 33 min trčanje 7.3 km
- Plivanje: more, neopren 1 h, oko 3.5 km
Sreda:
- Trčanje: 1:21 h sa intervalima 4×12 minuta tempo na 3:45 min/km (off road) p. 2.5 min lagano ukupno 18.5 km
- Plivanje: 5.0 km sa promenama (fartlek), izvalčenje guma nakon plivanja
- Teretana 1 h odmah nakon plivanja, core + vežbe noge, ruke, leđa (sve, u teretani uvek radim celo telo a menja se broj serija, ponavljanja i intezitet u toku godine)
Četvrtak:
- Bike: 2:00 h 62 km valovito, 500 m d+, drugi deo treninga uzbrdice jako, ostalo normalan tempo
- Plivanje: 4.5 km manje više odmah nakon bikea sa 15×100 m start-pauza 1:13 min (samo prvih 5 na 1:15 min), prvih 5 bez lopatica potom 10 sa lopaticama, manje više sve na 1:10 min do 1:11 min (pauza je bila 3-5 sekundi), nakon plivanja izvlačenje guma
- Trčanje: 1:00 h off road 12.5 km
Petak:
- Trčanje: 1:21 h brda 15.5 km
- Plivanje: 4.1 km sa 15×100 drafting (“u noge” plivaču ispred) sve bez lopatica, start pauza na 1:15 (poslednjih 5 na 1:13 h), sve je bilo na 1:12-1:10 min potom 10×50 delfin, nakon plivanja gume
- Teretana: 40 min core
Subota:
- Spajanje 3:55 h: 3:04 h bike 100 km 430 m d+ sa intervalima 4×20 min @ 40 km/h p. 4 min lagano, malo valovito + 51 min trčanje off road valovito 11 km
- Plivanje: 50 min more, neopren 3 km
Nedelja:
- Spajanje 5:05 h: 3:42 h bike brda 100 km sa 1.370 m d+ i veoma jakim vetrom + 1:25 h trčanje off road valovito 17.6 km sa veoma jakim vetrom
- poslepodne slobodno, odmor, kraća šetnja
Sumirano: ukupno oko 32 h treninga, 23.5 km plivanje, 375 km bike sa 4 km d+, 101.5 km trčanje sa 1 km d+, 2.5 h teretana
Uglavnom sam sve treninge završio sa dobrim osećajem što mi je bio cilj jer mislim da je veoma važno da mozak zapamti te dobre, a ne loše osećaje pred ovo novo iskustvo na novoj distanci.
Ostale obaveze
Od obaveza osim treninga imam predavanja, ove nedelje sam imao i jedan kolikvijum, posetu fabrici Viator koji mi je novi sponzor za ovu sezonu, a najviše je to rad na Triogy Racing timu koji trenutno broji 8 klijenata/sportista. Više vesti na ovu temu uskoro!!!
Masažu nisam imao, iako uglavnom gledam da imam svake ili bar svake 2 nedelje. 2 puta sam koristio elektro stimulatore.
Suplementacija
Od suplemenata koristim samo izotonik, bukvalno ništa više. Na bikeu na treninzima dužim od 2 h, na plivanju nikad, na trčanju samo kada su intervali. Popijem ponekad Echinaceu ili Antioksidante čisto da pojačam imuni sistem.
Nemam ništa protiv suplemenata ali nakon toliko godina jednostavno sam uvideo da je moje telo naučilo da uzima sve potrebne nutritijente iz hrane i zbog toga velik akcenat stavljam na kvalitet izbalansirane ishrane.
Smatram da sam zaista naštimao i kalibrisao organizam osluškujući ga pažljivo duži vremenski period i siguran sam da npr. kada mom telu fali vitamina C, ja imam jako veliku potrebu da pojedem narandžu, ili kada mom vitaminu fali neki mineral odjednom dobijem potrebu da jedem morske plodove i slično. Bez šale ovde!
Ishrana: zašto menjati nešto što provereno radi
Svaki dan manje više se hranim na veoma sličan način i nisam ni na kakvoj dijeti, jednostavno sam pronašao određen tip ishrane u kojoj uživam i koju sa zadovljstvom poštujem osećajući se dobro:
![Sedam dana triatlona fotografija salata ognjen 615x615 Sedam dana triatlona]()
- Nakon ustajanja pijem vodu sobne temperature
- Pojedem kašikicu Imuno Meda da bih održao imuni sistem
- pijem kvalitetan kineski beli čaj u rinfuzi. Zeleni ili crni čaj popijem na dan trke, čisto jer sadrže više kofeina (ali i dalje mnogo manje od šoljice kafe koju nikada ne pijem niti sam pio jer deluje toksično na organizam za razliku od čaja koji detoskifikuje i čisti organizam)
- Doručkujem 20-30 minuta nakon buđenja, uglavnom 2 dvopeka (bez sredine, ne volim je i veoma je loša za varenje) sa maslinovim uljem (puno), čistim domaćim paradajz sosom, namazanim avokadom (puno) i malo šunke uz đus, a potom integralni musli i weet-a-bix tj pšenične mekinje (vlakna) u sojinom mleku.
- Često pojedem narandžu ili mandarinu pred doručak, a kada imam predavanja ujutru pojedem narandžu i jabuku pred doručak. Jedem parčence đumbira uz doručak zbog imuniteta i zbog cirkulacije jer sam ove zime osetio da nije najbolja pošto su mi se stopala i šake hladile dosta
- Za užinu do ručka jedem ako imam 2 treninga, musli bar i voće, bananu, narandžu krušku nakon prvog a pred drugi trening
- Za ručak jedem prvo salatu, najviše cvekle sa zelenom salatom, šargarepom, paradajzem, krastavcem i maslinovim uljem a potom prvenstveno proteinski ručak (riba, piletina ili govedina/jare ređe, izbegavam prasetinu) sa barenim povrćem.
- Veoma retko dodam riže ili vrlo vrlo retko malo paste čisto tako radi reda. Pojedem parče hleba, bez sredine opet, samo koricu.
- Naučio sam na telo da ide na masti i manje više uopste ne unosim puno ugljenih hidrata poput testenine, ponekad rižu ili bareni krompir. 2 ili jedan dan pred trku za ručak jedem rižu ili bareni krompir. Volim da jedem dorbu supu pred ručak ili večeru. dezert uglavnom nakon svakog ručka, nebitno šta, kod toga ne pazim previše i uživam.
- Za užinu uglavnom voće (naradža, jabuka, kruška, mandarina) i integralni keks ponekad i volim weetabix sa ključalom vodom, medom i cimetom. sa voćem mi je super jer deluje instant i osećam se dobro i lagano na treningu. popijem roobios čaj često ili beli čaj opet pre treninga.
- Za večeru prvo salata sa maslinovim uljem, ponekad avokadom, isto kao za ručak potom uglavnom riba ili drugi dobar izvor proteina, jaja (sa žumancima naravno) ili možda morski plodovi ili slično, uz bareno povrće i parče hleba. pojedem ponekad domaće kiselo mleko. Uveče ne jedem slatko. navikao sam organizam i nemam preveliku želju. Ali ako ponekad poželim, pojedem naravno bez imalo griže savesti.
- Pred spavanje volim da grickam koštunjavo voće ili možda integralni keks
Sumirano jedem u toku celog dana, jako puno proteina iz hrane, i jedem dosta voća i povrća (najčešće su to narandže i cvekla koja je veoma bogata nitritima koji dokazano utiču na potrošnju i dotok kiseonika, gvožđem i ostalim mineralima i vitaminima). Ponekad imam osećaj da varam drugare sportiste jedeći toliko cvekle, obožavam je, a pogotovo jer je tako moćna.Unosim i dosta zdravih masti (maslinovo ulje, avokado, koštunjavo voće, riba i td).
Ishrana u toku treninga
U toku treninga jedem samo na bajku, i to uglavnom nakon 2 ili 2.5 sata, bananu, baritu ili slično. Mislim da sam veoma dobro razvio metabolizam razgradnje masti koje koristim za gorivo čak i kada je veći intezitet u pitanju (iako nauka kaže da se prvenstveno šećer uzima) stoga se često desi da ako imam dobar doručak da odradim 3.5 h ili čak i 4 h pijući vodu i pola pola litre izotonika bez želje ili potrebe da jedem bilo šta.
Zbog čega bolje “ići” na masti nego na šećer, pa zato jer u telu imamo 40.000 kcal zaliha masti a samo 1.500 kcal zaliha šećera.
Jedini je problem da li je naše telo sposobno da pristupi tom rezervoaru od 40.000 kcal. Sportista koji nakon 1 h jede čokoladicu i pije koka kolu ima ekstremno neefikasan (i ne puno pametan) “motor” koji je veoma osetljiv, i ukoliko se ne unese šećer na pravo vreme dolazi do hiperglikemije tj do “praznih nogu”.
Nakon treninga uvek pojedem narandžu, ponekad bananu krušku ili mandarinu, veoma često musli bar ili proteinski bar ili možda slatki keks (nikad čokoladni). Ovde u Španiji se tradicionalno pravi Maria i obožavam ga i često ga jedem, posle ručka, često i nakon treninga. Neretko pojedem i sutlijaš nakon treninga, odličan je u te svrhe, a takođe i slatki kolač (ne čokoladni ili filovani i slično).
Znači izvor fruktoze (iz voća) da bih nadoknadio rezerve u jetri i glukoze (iz barite tj pločice ili keksa ili kolača i slično) da bih nadoknadio rezerve u mišićima. Što se proteina tiče, nakon treninga uglavnom sledi proteinski obrok, tako da nema brige po tom pitanju.
Imam 8-9 sati noćnog sna. Esencijalno za dobar trening. Spavam poslepodne 30-50 min recimo 2 puta nedeljno. Spavam kvalitetno noću i sasvim je normalno da ukoliko spavate 9 sati, da i uz trening popodne nemate potrebu za dremkom, iako je kratki “power nap” veoma moćno oružje kod sportista.
Ako nekome ovo izgleda kao previše treninga i pita se odakle pronalazim motivaciju, mogu samo da kažem da uživam u onome što radim i prvog trenutka kada izgubim ljubav prema ovome, ako se to ikad desi, prestaću profesionalno da se bavim triatlonom.
Takođe kada znam da mi tata često po ceo dan radi u radionici, dok mi mama radi 9 ili 10 sati u kancelariji i kada mi sestra pola ili ceo dan uči/sedi na fakultetu, ja se osećam privilegovanim da treba samo 4 ili neka je to ponekad i 6 sati dnevno da treniram.
Naravno slika prolazka kroz cilj sa podignutim rukama je motivacija koja nikada ne zastareva u mislima jednog sportiste.
…Raspisao sam se (nadam se da nisam ništa zaboravio) iako je sve veoma jednostavno (u stvarnosti), volim da ne komplikujem stvari i da pojednostavim što je više moguće jer je sport sam po sebi komplikovan tako da onaj ko previše razmišlja, opterećuje se sa previše stvari, ili gleda šta drugi sportiste rade može imati dosta problema. To je nešto što sam vremenom naučio. Keep it simple.
Nadam se da neću morati da odgovaram na mailove ili poruke barem u naredne 2 godine (smajli)
Ogy
The post Sedam dana triatlona appeared first on TRČANJE.rs.