Quantcast
Channel: Trening – TRČANJE.rs
Viewing all articles
Browse latest Browse all 383

Trčanje zimi – zašto teže dišemo?

$
0
0

Ne postoji loše vreme, samo loša oprema!

Ako ste, poput većine trkača, složićete se sa ovom konstatacijom i zima vam neće predstavljati prepreku za nastavak treninga.

Lično, obožavam zimu! Za razliku od trčanja leti, kada se brzo dosegne trenutak bez povratka, kada više nema šta da se skine sa tela da bi se rashladilo, zimi mogu da se oblačim slojevito, i zaista – koliko god bilo hladno, nađem način da trčim.

Ali postoji ta jedna stvar…

Zimska pluća. Ne znam da li je ovo “thing”, nisam naletela na pravu definiciju još uvek, ali sigurno znate taj osećaj? Istrčali ste uobičajenu dužinu, prilagođenim tempom, ali vaša pluća se nisu složila. Osećate da nemate daha i taj osećaj vas drži dugo nakon što ste završili trening.

Šta se zapravo dešava?

Prva zabluda je da u pluća ulazi ledeni vazduh. Doktori nas ubeđuju da to nije istina. Dok stigne u vaš dušnik, vazduh je već zagrejan na 36.7 stepeni i dovoljno je vlažan.

Zašto onda imamo utisak kao da gorimo?

Zato što ćelije dušnika dehidriraju. Kako bi vazduh koji ulazi u pluća bio 100% vlažan, a vazduh pri zimskim uslovima je obično manje od 40% vlažan, ta vlaga se nadoknađuje iz vašeg tela, tj. iz ćelija dušnika. Kada vršimo neku laganu aerobnu radnju, poput hodanja, intenzitet disanja je sporiji i vlaga se lakše nadomešćuje.

Kada trčimo, telo ima manje vremena za proces i ćelije će i te kako osetiti ovu promenu.

Na udaru su najviše oni koji ne kreću postepeno sa zimskim trčanjem, već se nakon pauze odmah bace na stari tempo.

PROČITAJ – KAKO SE OBUĆI ZA TRČANJE ZIMI

Kako da saniramo problem?

Kao i svaka kriza, i ova se rešava tamo gde nastaje – u ćelijama. Budite hidrirani. Iako zimi mislimo da ne gubimo vodu znojenjem, ovo naravno, nije istina. Standardna količina vode koja se mora nadoknaditi je i dalje ista.

Pijte dakle, dovoljno tečnosti.

Krenite postepeno. Naučite telo da bude efikasnije, izlažite se hladnom vazduhu svaki put malo više. Biće vam primetno lakše na sredini zimske sezone.

Nosite masku za trčanje ili buff preko usta. Izgledaćete sebi možda malo smešnije, ali disanje kroz masku olakšava ovlaživanje vazduha pre dolaska do dušnika.

maska

Izgleda šašavo, ali pomaže

Dišite na nos kada god možete. Put vazduha kroz nos olakšava vašem telu da ga zagreje i ovlaži. Ovo će naravno, zahtevati i da malo usporite, kako biste imali dovoljno vazduha. Ako je nedovoljno, varirajte unos sa usta na nos.

A sada vi? Imate li ovaj problem zimi? Kako ga rešavate?

PROČITAJ – KAKO SE OBUĆI ZA TRČANJE ZIMI

 

 

The post Trčanje zimi – zašto teže dišemo? appeared first on TRČANJE.rs.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 383